KULTURA
O Zagórzu w Muzeum Historii Kielc
Już w piątek, 24 marca o godzinie 18, w Muzeum Historii Kielc odbędzie się spotkanie z cyklu „Okolice Kielc”. Dariusz Kalina, historyk ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego opowie o Zagórzu.
Prezentowane będą mapy, inwentarz dworu zagórskiego z 1791 roku oraz badania etnograficzne z 1931 roku.
– Grunty wsi Zagórze od wschodu graniczą z gruntami miasta lokacyjnego Kielce. Należą do najstarszych osad w okolicy. W samym centrum Zagórza odnotowano pozostałości wczesnośredniowiecznego osadnictwa, dlatego też wraz z innymi starymi osadami, takimi jak Szydłówek i Kielce, stanowiła ona część włości przekazanej w XII w. biskupom krakowskim razem z kościołem św. Wojciecha. W opisie Jana Długosza powstałym około połowy XV wieku w całym rozległym kluczu kieleckim odnotowany jest tylko jeden dwór, właśnie w Zagórzu. Z ówczesnych Kielc prowadziła doń droga z kościoła św. Wojciecha, ulicą Źródłową przez szczyt Góry Prochownia – tłumaczy Dariusz Kalina.
W ciągu dalszych wieków wieś należała do scholastyka, który dzierżawił ją osobom trzecim.
– Podczas przeprowadzonej kwerendy źródłowej udało się odnaleźć inwentarz zespołu dworskiego w Zagórzu z około 1791 roku. Na planowanym spotkaniu zaprezentowany zostanie opis wszystkich budynków dworskich i losy wsi oraz mapy sprzed i po urządzeniu dokonanym w XIX wieku. Koniec dworu miał miejsce w 1870 roku, gdy stacjonujący w nim oddział wojsk carskich podpalił dwór i jego zabudowę gospodarczą – dodaje.