KULTURA
Nowe archiwum zdjęć Pawła Pierścińskiego
W grudniu minionego roku zostało udostępnione zainteresowanym nowo powstałe archiwum zdjęć Pawła Pierścińskiego, współtwórcy Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Możemy w nim podziwiać 2500 niezwykłych fotografii wykonanych przez wybitnego, kieleckiego fotografa, którego największym zainteresowaniem cieszyła się ziemia świętokrzyska.
W swojej działalności artysta wielokrotnie podkreślał, że nasz region ma dla niego szczególne znaczenie.
„Urodziłem się na tej ziemi. Już jako młody człowiek odkrywałem różne obszary, na piechotę i na rowerze poznawałem kielecką ziemię. Coraz bardziej też zacząłem się z nią utożsamiać. To wszystko spowodowało, że za swój region działania uznałem teren między Wisłą a Pilicą. To była moja ziemia, moja ojczyzna artystyczna. Założyłem, że tutaj będę pracował, i całe życie byłem wierny tej zasadzie. Oczywiście wiele podróżowałem też po Polsce i po świecie. Zachwycałem się krajobrazem, ale zawsze powracałem na ziemię kielecką”, możemy przeczytać na stronie internetowej archiwum.
Jak informuje Fundacja im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, w archiwum znajdziemy wybrane, zdigitalizowane fotografie, zarówno negatywy, jak i diapozytywy Pawła Pierścińskiego.
Pierwsza grupa zdjęć archiwum prezentuje sylwetkę twórcy i jego dorobek. Znajdują się tam między innymi eksperymenty artystyczne, zdjęcia krajobrazowe, które propagują ideę Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, a także fotografię dokumentalną industrializacji i urbanizacji Polski.
Na stronie znajdziemy również autorskie kolekcje, które zostały przygotowane przez twórców kultury. Są także propozycje spacerów śladami działalności Pawła Pierścińskiego oraz scenariusze lekcji dotyczących krajoznawstwa stworzone z myślą o nauczycielach.
Kuratorkami projektu pn. „Paweł Pierściński. Archiwum – etap I” są Katarzyna Sagatowska, której fotograf powierzył swoje archiwum i Monika Szewczyk-Wittek. Projekt realizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, Towarzystwem Krajoznawczym „Krajobraz”, Fundacją Kultury „Bez Barier” i Fundacją Powiększenie.
Z zawartością archiwum można zapoznać się tutaj.