KULTURA
Moc koncertów, ale nie tylko. Wkrótce rozpoczną się Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej
Już w czwartek (15 sierpnia) rozpoczną się piąte Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. W wydarzeniu wezmą udział najwybitniejsi przedstawiciele gatunku z całej Europy, a ich występy zaplanowano w najpiękniejszych miejscach naszego regionu. Tradycyjnie swoje umiejętności szlifować będą również młodzi adepci muzyki dawnej.
Program imprezy jest niezwykle bogaty. Pierwszy koncert festiwalu odbędzie się… w Olkuszu. Wówczas w bazylice św. Andrzeja Apostoła z koncertem utworów maryjnych na olkuskich organach renesansowych wystąpią prof. Krzysztof Urbaniak i Kacper Kwieciński. Kolejne wydarzenie – a zarazem pierwsze w województwie świętokrzyskim – będzie miało miejsce w kościele Ducha Świętego i Matki Bożej Bolesnej w Młodzawach Małych.
– W tegorocznej edycji chcieliśmy, aby powrócili do nas artyści, których bardzo dobrze zapamiętaliśmy. Sprawdzili się oni jako muzycy, ale także jako pedagodzy. Przed publicznością wystąpi zespół Arte dei Suonatori. Byli oni na drugim naszym festiwalu. Pokazali klasę podczas współpracy z młodymi muzykami. Zaprosiliśmy również małżeństwo klawesynistów z Francji – Aline Zylberajch i Martina Gestera – tłumaczy Marek Toporowski, dyrektor artystyczny festiwalu.
Dzień później festiwal przeniesie się do Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Tam o godzinie 17 zaprezentowany zostanie program „Dorobek i potencjał”. W kolejnych dniach muzycy wystąpią m.in. w Kurozwękach, Starachowicach, Szydłowie czy na kieleckim Białogonie. Szczególny będzie także występ w Zamku Królewskim w Warszawie.
– Będą również wydarzenia towarzyszące. 28 sierpnia zaplanowaliśmy panel dyskusyjny o muzyce dawnej. Przygotowaliśmy również bajkę muzyczną na podstawie bajek Jeana de La Fontaine’a i muzyki barokowych kompozytorów, ale także specjalne spacery po Kielcach 31 sierpnia i 7 września – dodaje Piotr Świerczyński, koordynator festiwalu.
Nie zabraknie również Academii Kielcensis, gdzie młodzi wykonawcy będą mogli szkolić się pod okiem swoich bardziej doświadczonych kolegów. Zgłoszono 35 studentów z Polski, Francji, Holandii, Portugalii, Słowenii, Ukrainy i Słowacji.
– Bardzo dużym atutem jest to, że koszt uczestnictwa to w zasadzie tylko koszt pobytu. Oprócz studentów mamy również zgłoszenia od młodych nastolatków. Będą oni brać udział w zajęciach indywidualnych i grupowych. Zaplanowaliśmy również zwiedzanie Kielc – podkreśla Małgorzata Polut-Drogosz, koordynator Academii Kielcensis.
Wejściówki na wydarzenia możemy pobrać poprzez STRONĘ INTERNETOWĄ WYDARZENIA. Festiwal zakończy się 10 października.