KULTURA
Mnóstwo atrakcji na Tydzień Bibliotek
Promocja książki, film z udziałem władz miasta oraz instytucji kultury, mobilni bibliotekarze w autobusach, na rowerach i hulajnogach, książkowe podarunki oraz "Czytanie na szczekanie" w schronisku dla bezdomnych zwierząt. To tylko nieliczne atrakcje, które przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna na tegoroczny Tydzień Bibliotek.
XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Kielcach odbędzie się od 8 do 15 maja pod hasłem "Znajdziesz mnie w bibliotece". Bibliotekarzy, książki i miłośników czytania będzie można znaleźć nie tylko w miejskich placówkach, ale także w autobusach i na ulicach miasta.
W sobotę, 8 maja, odbędzie się promocja projektu "E-biblioteka - Słuchaj i czytaj online!", który jest realizowany w ramach budżetu obywatelskiego. Czytelnicy będą mogli skorzystać z katalogu z nowymi e-bookami i e-audiobookami oraz aplikacji mobilnej na smartfony i tablety z systemem Android e-Biblioteka.
Od godziny 9 będzie trwać gra miejska "W poszukiwaniu złotej księgi". Jej trasa będzie prowadzić do sześciu bibliotek - filie nr 5, 7, 9, 10, 11 i 12, a zakończy się w Poczytalni na dVoRcu.
W niedzielę, 9 maja będzie można obejrzeć film "Czytam, bo lubię" z udziałem władz miasta, dyrektorów instytucji kultury i ZTM-u. Emitowany będzie na telebimach przy dworcu i przystankach autobusowych oraz na profilu Facebook MBP w Kielcach.
– Zaproszenie do wspólnego czytania przyjęli: prezydent Bogdan Wenta i jego zastępcy Agata Wojda i Marcin Chłodnicki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Anna Żmudzińska, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury Augustyna Nowacka, dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy Daria Dyktyńska, dyrektor Wzgórza Zamkowego Ewa Chabielska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca Elżbieta Pańtak oraz dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Barbara Damian – wylicza Ewelina Iwan, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.
W poniedziałkowe przedpołudnie, od godziny 10 do 12 pasażerowie miejskich linii autobusowych numer 4, 13, 25, 45, 103 zostaną obdarowani książkami. W południe do akcji wkroczą także mobilni bibliotekarze, którzy na rowerach i hulajnogach dotrą z czytelniczymi zestawami do osób spacerujących po centrum miasta. Ci, którzy nie będą w pobliżu podczas rozdawania prezentów, mogą skorzystać z półek bookcrossingowych znajdujących się w galeriach handlowych i innych punktach w mieście.
We wtorek, 11 maja w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Dyminach odbędzie się akcja "Psy sz(czekają)!", gdzie bibliotekarze wraz z małżonką prezydenta Kielc, Iwoną Wentą, nasza redakcyjną koleżanką, prowadzącą magazyn "Na 4 łapy" Małgorzatą Cioroch i uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 zorganizują godzinne "Czytanie na szczekanie". Początek o godzinie 11. Podczas akcji zwierzęta otrzymają różne przysmaki.
– Z kolei 12 maja bibliotekarze dotrą do tych, którzy sami nie mogą wyjść z domu i być może nie będą śledzić wydarzeń Tygodnia Bibliotek online. Podczas akcji "Dzielimy się książką" dostarczą prezenty w postaci książek do czterech kieleckich Domów Pomocy Społecznej oraz Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w ciąży. Dla najmłodszych przygotowali także pluszowe zabawki. Nie zapomną również o seniorach, którym systematycznie przynoszą książki z biblioteki – informuje Ewelina Iwan.
13 maja od godziny 13 do 14 w oszklonych witrynach Mediateki zostanie zaprezentowana nietypowa wystawa dzieł polskiego i światowego malarstwa pt. "Galeria Żywych Obrazów". Żywe obrazy będzie można obejrzeć codziennie na portalu Facebook.
Kolejnego dnia biblioteka zaprosi na spotkanie on-line z Florią Netnicką promujące powieść dla młodzieży "Dziennik klikomanki", które poprowadzi Małgorzata Oracz. Całość dopełni muzyka Mozarta, ilustracje Ryszarda Kai, inscenizacja i fragmenty książki czytane przez artystki Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". Zagadka zostanie rozwiązana o godzinie 18.
Ostatniego dnia, 15 maja o godzinie 11 na kieleckim Rynku pojawi się grupa osób w niebiesko-czerwonych okularach 3D. Będzie to znak, że czas na cyfrowy flash mob pod hasłem "Odrzuć kilogramy, czytaj z elektronicznej ramy". Każdy może się przyłączyć czytając z telefonów, tabletów lub czytników e-booków fragmenty książki Stanisława Lema "Bajki robotów".
Przez cały tydzień, na stronie www.mbp.kielce.pl i w mediach społecznościowych odbywać się będą relacje z poszczególnych wydarzeń, a znani pisarze i artyści, m.in. Grzegorz Kasdepke, Alek Rogoziński, Karolina Korwin-Piotrowska, Emilia Komarnicka-Klynstra, Robert Małecki, Katarzyna Bonda i Małgorzata Warda, polecać będą interesujące książki.