KULTURA
Jesienne propozycje Kieleckiego Centrum Kultury
Deszcz, wiatr, krótszy dzień – pogoda coraz mniej zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. W jesienny wieczór najlepiej jest zasiąść w wygodnym fotelu i…obejrzeć dobrą sztukę lub posłuchać muzyki, do czego zresztą zachęca plan wydarzeń Kieleckiego Centrum Kultury. Przedstawiamy go poniżej.
26 października, godz. 18:00 - "SAME PLUSY #OnLIFE"
Komediodramat o tym, że w życiu warto ŻYĆ... nie tylko dla siebie.
Zuza to współczesna polska Bridget Jones. Jest dziewczyną, której kompletnie nic w życiu nie wychodzi. Ma 40 lat, pracuje w korporacji, zaś jej życie osobiste leży w gruzach. Żyje na wiecznym minusie, jest samotna, zakompleksiona i nie wierzy, że cokolwiek może jej wyjść na plus.
Jedynym bliskim Zuzy jest anonimowy „znajomy" z Facebooka. Na domiar złego dziewczyna zachodzi w ciążę z przypadkowym mężczyzną, który ulatnia się jak kamfora. Wydaje się, że Zuza już się nie pozbiera. Tymczasem drażniące koleżanki z pracy: niezbyt pojętna blondynka i zawzięta feministka okazują się prawdziwymi przyjaciółkami. Nawet machismo-boss wysupłuje z siebie drobiny empatii i wrażliwości.
Rozpoczyna się zbiorowe poszukiwanie nieznanego ojca. Jednak szalona misja zawodzi. Czy jest dno, w które można zapukać od spodu? Jest. A czy jest szansa na szczęśliwe zakończenie? Oto jest pytanie....
Obsada:
Zuza: Gabriela Muskała
Ryśka: Grażyna Wolszczak
Elcia: Marieta Żukowska
Krzysztof: Michał Czernecki
Autor: Cezary Harasimowicz
Adaptacja i reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski
7 listopada, godz. 19:00 - MIKROMUSIC
Najnowsza płyta Mikromusic pod tytułem „Kraksa" opowiada o miłości. O miłości bezwzględnej, do własnej osoby, wewnętrznego dziecka, przyjaciół, psa, o miłości przeszłej, toksycznej, naprawionej. Muzycznie Mikromusic trzyma się cały czas lat 80-tych i 60-tych. Tekstowo jest jak zawsze: i melancholijnie i zabawnie. Tytułowa Kraksa to pies Natalii Grosiak, którego adoptowała 15 lat temu. Kraksie poświęcona jest też ostatnia piosenka na płycie, w której wokalistka powoli żegna się ze swoim psem.
10 listopada, godz. 19:00 - DE MONO "OsieckY"
Najnowszy materiał De Mono, w całości oparty o twórczość Agnieszki Osieckiej, zawiera m.in. kompozycje Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Sikorowskiego i Andrzeja Kurylewicza. A wszystko to w zupełnie nowej odsłonie i zupełnie na nowo odczytane.
Wśród utworów powszechnie kojarzących się z Agnieszką Osiecką („Piosenka o okularnikach", „Polska Madonna" czy „Uciekaj moje serce") znajdziemy jeszcze „Nim wstanie dzień", „Deszcze niespokojne", „Chodzi o to żeby nie być idiotą" i wiele innych.
Męski punkt widzenia na twórczość Osieckiej znalazł odbicie w tytule – „Osiecky". Osobowość Andrzeja Krzywego oraz oryginalne aranżacje Pawła Dampca i Zdzisława Zioło sprawiają, że – na pierwszy rzut ucha znane utwory – nabierają tu zupełnie nowych znaczeń. Napisane dziesiątki lat temu, w zupełnie innej rzeczywistości, teraz zaskakująco celnie wpisują się w naszą teraźniejszość. I okazuje się, że świat nie zmienia się tak szybko, jak myślimy.
22 listopada, godz. 20:00 - KAŚKA SOCHACKA "Ciche Dni Tour"
Kaśka Sochacka rusza w trasę koncertową promującą jej debiutancki album "Ciche dni", który ukazał się wiosną 2021 roku.
Płyta „Ciche dni" opowiada o kolei rzeczy w związku, o pętlach jakie zataczamy, naszych największych obawach, o kryzysach, wątpliwościach i walce z samym sobą. Opowiedziana z perspektywy kobiety, która cały czas próbuje złapać w tym wszystkim równowagę. Historia, to scenki z życia związku przedstawione z lekkością i dystansem świadomego, pogodzonego ze wszystkim człowieka.
26 listopada, godz. 19:00 - LESZEK MOŻDŻER Solo Piano
Leszek Możdżer – wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera". Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie" inspiracje – tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej.
Leszek Możdżer objawia się zatem jako twórca nowej stylistyki w muzyce jazzowej, gdzie brzmienie i klimat budowane są impresją oraz nastrojem i niepowtarzalnym autorskim stylem wykonawczym. Może właśnie dlatego pianista przyjmowany jest jako elokwentny twórca jazzu młodego pokolenia: wyrafinowana propozycja artystyczna, złożona z muzycznych fascynacji i odkryć Leszka Możdżera – najpopularniejszego dzisiaj muzyka jazzowego w Polsce.