Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Festiwal im. Krystyny Jamroz coraz bliżej

środa, 30 czerwca 2021 13:02 / Autor: Beata Kwieczko
Festiwal im. Krystyny Jamroz coraz bliżej
Festiwal im. Krystyny Jamroz coraz bliżej
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Już w najbliższy piątek rozpocznie się 27. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. W programie znajdzie się muzyka klasyczna, rozrywkowa oraz dawna z elementami współczesnej. Organizatorzy zaplanowali w sumie ponad 30 różnych wydarzeń artystycznych.

Tegoroczny Festiwal będzie trwał 11 dni, podczas których odbędą się tradycyjne koncerty, kawiarenki festiwalowe, a także wystawy. Zainauguruje go koncert poświęcony Fryderykowi Chopinowi, który odbędzie się w piątek, 2 lipca, o godzinie 20, w sali koncertowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.

– Przed publicznością wystąpi zwycięzca konkursu chopinowskiego, Philippe Giusiano. Koncert rozpocznie półgodzinnym występem solowym, podczas którego usłyszymy utwory na fortepian Fryderyka Chopina. W drugiej części na scenie pojawi się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali. Drugim pianistą, który zaprezentuje się podczas tego wieczoru będzie młody, utalentowany Piotr Pawlak – informuje Artur Jaroń, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju i dodaje, że koncertów chopinowskich podczas festiwalu będzie aż pięć.

Pianiści kolejnego dnia o godzinie 12 będą gośćmi kawiarenki festiwalowej w Hotelu Bristol. Następnie, o godzinie 18 w Parku Zdrojowym odsłonięte zostanie Słoneczko Festiwalowe Tomasza Strahla, a godzinę później, w piątą rocznicę śmierci Bogusława Kaczyńskiego w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbędzie się koncert poświęcony jego pamięci. Na scenie wystąpią Klaudia Duda, Jakub Oczkowski, Joanna Nawrot, Roma Owsińska i Witold Matulka, a artystom będzie towarzyszyć Buska Orkiestra Zdrojowa.

W niedzielę, 4 lipca zaplanowane zostały trzy koncerty. Pierwszy odbędzie się o godzinie 13 w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej w Złotej. Później, o godzinie 15 w Parku Zdrojowym wystąpi Kwintet Jerzego Cygana, a o godzinie 19 w  Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie wystąpi Harmonium Duo - duet akordeonowy Hubert Giziewski i Iwo Jedynecki, litewska sopranistka Vilija Kupreviciene oraz pianistka Alexandra Zvirblyte. Wykonawcy zaprezentują utwory m.in. Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina oraz arie z opery Verdiego.

Tego dnia, publiczność będzie miała również okazję spotkać się z tancerzami Kieleckiego Teatru Tańca, którzy przedstawią spektakl pt. "Kopciuszek"

– Współpraca Festiwalu z KTT ma już swoją tradycję. Widowisko poprzedzi parada "Kopciuszka" po okolicach Parku Zdrojowego i przed deptak, więc nawet jeśli ktoś nie wybierze się na spektakl, to zastanowi go, skąd tyle szumu – mówi Artur Jaroń.

W poniedziałek, 5 lipca, do Buska-Zdroju przyjadą Artur Żmijewski i Włodzimierz Pawlik, którzy o godzinie 15 będą gośćmi kawiarenki festiwalowej w Pensjonacie Sanato. Następnie, o godzinie 18 w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju przedstawią recytacje pochodzące z Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II.

Tego samego dnia o godzinie 20 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury zaprezentują się kolejni kandydaci na Międzynarodowy Konkurs Chopinowskich - Piotr Alexewicz i Adam Kołduński. Pianistom będzie towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali. Kolejny koncert chopinowski następnego dnia o godzinie 15 w Parku Zdrojowym zagra Eryk Parchański.

6 lipca  Festiwal zawita do Wiślicy, gdzie o godzinie 20 w Bazylice Kolegiackiej będzie można posłuchać koncertu Stabat Mater. – To prawdziwe perły muzyki baroku. W programie znajdzie się twórczość wokalno-instrumentalna m.in. Antonio Vivaldiego. Na koniec zabrzmi piękny "Magnificat", ale również bardzo ciekawy utwór napisany przez współczesnego kompozytora Dariusza Przybylskiego na dwa pozytywy i orkiestrę smyczkową – tłumaczy dyrektor Jaroń.

W środę, 7 lipca, o godzinie 20, w Tężni w Parku Zdrojowym odbędzie się benefis Henryka Kuźniaka. Wystąpi Big Band Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod dyrekcja Piotra Kostrzewy. Program w całości będzie poświęcony muzyce z filmów i kompozycjom Henryka Kuźniaka. Solistą będzie Wojciech Stolorz, który wykona wszystkie najsłynniejsze piosenki z filmów, które skomponował Henryk Kuźniak. Wcześniej, o godzinie 16.30 w Hotelu Bristol odbędzie się kawiarenka festiwalowa z udziałem kompozytora, a o godzinie 15 w Parku Zdrojowym wystąpi Eryk Parchański.

Na kolejny dzień Festiwalu zostały zaplanowane trzy wydarzenia. W kościele Wniebowzięcia NMP w Szańcu zabrzmi muzyka renesansowa, barokowa i współczesna, a w Hotelu Bristol odbędzie się kawiarenka festiwalowa z udziałem Krystiana Ochmana. Z kolei o godzinie 20.30 w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym "Świętokrzyski Sztetl" będzie koncert Muzyczne Judaica, podczas którego wystąpią Kantor Baruh Finkelsthtein ben Yankel z Rosji oraz pianista Michał Rot.

W piątek, 9 lipca, o godzinie 17, w kościele pod wezwaniem św. Brata Alberta w Busku-Zdroju wystąpią Andrzej Białko oraz, po raz pierwszy na Festiwalu, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod batutą Anny Szostak. Natomiast o godzinie 20 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury zaprezentują się młodzi wirtuozi ze Stradivariusem - skrzypek Janusz Wawrowski i pochodzący z Argentyny pianista Jose Gallardo. Wcześniej w Hotelu Bristol będzie kawiarenka festiwalowa z udziałem Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd.

Wyjątkowo zapowiada się także przedostatni dzień Festiwalu. – O godzinie 20 w Tężni odbędzie się recital Justyny Steczkowskiej, podczas którego wykona takie utwory jak: "Dziewczyna Szamana", "Za karę", "To mój czas", "Daj mi chwilę", "Kryminalna miłość", "Tu i tu", "Zawsze", "Tango", "Terra", "Wrogu mój", "Leć", "To nie miłość", "Miej odwagę", "Skłam", "Boskie Buenos" i "Oko za oko". O tej samej porze w sali widowiskowej w Solcu-Zdroju będzie gala operetkowa, gdzie wystąpi zespół Strauss Ensemble oraz soliści: Magdalena Idzik, Ewelina Szybilska i Lukasz Gaj – wylicza dyrektor Jaroń.

Tego samego dnia, o godzinie 11, na alei Mickiewicza przed publicznością zaprezentują się uczniowie i absolwenci Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Pendereckiego w Busku-Zdroju i Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, a o godzinie 15 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury wystąpi włoski duet Francesca Amato i Sandra Landini m.in. z tarnskrypcjami na cztery ręce z baletów Piotra Czajkowskiego. O godzinie 18 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Szydłowie wystąpi ponownie Eryk Parchańśki, a wcześniej, o godzinie 16 w Pensjonacie Sanato odbędzie się kawiarenka festiwalowa z udziałem Wiesława Ochmana.

W niedzielę, 11 lipca, o godzinie 17.30 w kościele św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu odbędzie się koncert Ave Maria przez Wieki. Wystąpią mezospranistka Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Katarzyna Sroka na klawesynie, Ludmiła Worobec-Witek na skrzypcach, Maciej Jaroń na altówce i Artur Jaroń na fortepianie.

Finałowym wydarzeniem będzie koncert w Tężni, podczas którego wystąpią Wiesław i Krystian Ochman, laureaci VI Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz w 2020 roku, a także Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Mirosława Jacka Blaszczyka oraz młodzi laureaci konkursów wokalnych: Justyna Kopeć, Agnieszka Kruszyna, Bartosz Nowak i Arkadiusz Jakus. W programie znajdą się utwory Gaetano Donizettiego, Vincenzo Beliiniego, Stanisława Moniuszki, Giuseppe Verdiego i Giacomo Pucciniego.

Szczegółowy program można znaleźć TUTAJ. Festiwalowi będą towarzyszyć wystawy "Wielkie Formaty" i autorska Tamary Maj. Ekspozycje będzie można oglądać od 2 lipca do 31 sierpnia w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO