Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Czas Superbohaterów II – W hołdzie ofiarom pacyfikacji Michniowa

poniedziałek, 25 września 2023 11:14 / Autor: Michał Sierlecki
Czas Superbohaterów II – W hołdzie ofiarom pacyfikacji Michniowa
Czas Superbohaterów II – W hołdzie ofiarom pacyfikacji Michniowa
Michał Sierlecki
Michał Sierlecki

Fundacja Scyzoryki zaprasza na drugą część wyjątkowego spektaklu muzyczno-teatralnego z cyklu „Czas Superbohaterów”! Tym razem poświęconą trudnej tematyce pacyfikacji Michniowa. Organizatorzy zapraszają 4 października 2023 o godz. 10.00 i 13.00 do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Pierwsza edycja wydarzenia, poświęcona najwybitniejszym dowódcom partyzanckim Kielecczyzny okazała się być sukcesem artystycznym i frekwencyjnym do tego stopnia, iż wielu chętnych nie miało możliwości obejrzenia spektaklu ze względu na brak miejsc.

W tym roku uprzedzając podobną sytuację Organizatorzy postanowili wystawić spektakl dwa razy tego samego dnia (jeden po drugim z godzinną przerwą). Tym razem wydarzenie poświęcone będzie głównie Pacyfikacji Michniowa, tragicznemu wydarzeniu w polskiej historii, kiedy to hitlerowcy zamordowali w bestialski sposób ponad 200 mieszkańców świętokrzyskiej wsi Michniów i będzie nosiło tytuł „Czas Superbohaterów II – W hołdzie ofiarom pacyfikacji Michniowa”.

Pacyfikacja Michniowa – masowy mord na ludności cywilnej oraz towarzyszące mu grabieże i podpalenia, dokonane przez okupantów niemieckich w świętokrzyskiej wsi Michniów w dniach 12-13 lipca 1943. W okresie II wojny światowej mieszkańcy Michniowa aktywnie współpracowali z polskim ruchem oporu, w szczególności ze Świętokrzyskimi Zgrupowaniami AK dowodzonymi przez por. Jana Piwnika ps. „Ponury”. 12 lipca 1943 niemiecka ekspedycja karna częściowo spaliła wieś i zamordowała ponad 100 mieszkańców. W odwecie jeszcze tej samej nocy żołnierze „Ponurego” zaatakowali w rejonie Podłazia pociąg pośpieszny relacji Kraków–Warszawa, zabijając lub raniąc co najmniej kilkunastu Niemców. Następnego dnia niemieccy policjanci powrócili do Michniowa, doszczętnie paląc wieś i mordując niemal wszystkich przebywających tam Polaków. Łącznie ofiarą dokonanej w Michniowie masakry padły co najmniej 204 osoby, w tym 54 kobiety i 48 dzieci. Okupacyjne władze zakazały odbudowy wsi i uprawy okolicznych pól. Po wojnie pacyfikacja Michniowa stała się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych na wsi polskiej. Obecnie w Michniowie znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

Podobnych akcji mszczenia się przez niemieckiego okupanta na obywatelach polskich (np. za pomoc partyzantom) było podczas II Wojny Światowej setki. Wieś Michniów i ofiara jej mieszkańców stała się symbolem martyrologii wsi polskich w czasach okupacji hitlerowskiej.

Premiera spektaklu będzie miała miejsce 4 października 2023 na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Bezpłatne zaproszenia na spektakl można zarezerwować pisząc na adres mailowy:

rezerwacja@czas-superbohaterow.pl

lub telefonicznie w Fundacji Scyzoryki.

Widzowie podczas spektaklu obejrzą sceny aktorskie, w których wystąpią głównie młodzi aktorzy z Kielc i województwa. Zaprezentują oni widzom wydarzenia z pacyfikacji Michniowa, jak również tło historyczne tego wydarzenia, np. temat wspierania partyzantów przez mieszkańców świętokrzyskich wsi. Klimat tamtych dni, barwne losy często bardzo młodych partyzantów, brawurowe akcje bojowe, ale i tragedie ludności cywilnej będą tworzyły emocjonującą teatralną mieszankę, na którą żaden widz nie pozostanie obojętny. Widowisko ma silny aspekt edukacyjny oraz patriotyczny.

Sceny aktorskie przeplatane będą najpiękniejszymi pieśniami partyzanckimi przygotowanymi w nowych współczesnych aranżacjach, np: „Deszcz, jesienny deszcz”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” czy wielki przebój Czerwonych Gitar „Biały Krzyż”.

Tradycyjne utwory zaprezentowane będą w różnych stylistykach muzycznych, wśród których nie zabraknie również bardzo modnych obecnie akcentów hip-hop’owych. Kolejnym ważnym elementem spektaklu będą prezentacje filmowe na ekranie obfitujące w archiwalia, na które składać się będą relacje świadków, zdjęcia, mapy, fotokopie dokumentów oprawione atrakcyjną grafiką i uzupełnione o komentarz lektora opisujący najważniejsze fakty z życiorysów bohaterów spektaklu.

Ciekawą dodatkową inicjatywą jest konkurs wiedzy o pacyfikacji Michniowa dla młodzieży szkolnej, który przeprowadzony będzie podczas spektaklu. Organizatorzy zapraszają nauczycieli i uczniów szkół do udziału w wydarzeniu w roli widzów, jak również do wydelegowania 2-3 osobowych reprezentacji do w/w konkursu wiedzy. Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Organizatorzy:

Fundacja Scyzoryki, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

Partnerzy:

Muzeum Wsi Kieleckiej, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz Miasto Kielce.

Patronat honorowy:

Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” i jest częścią ogólnopolskich obchodów 80-tej rocznicy Pacyfikacji Michniowa, jak również częścią obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO