KOŚCIÓŁ
Ulicami miast i wsi, ale także wokół kościoła. Boże Ciało w diecezji kieleckiej


Jak w tym roku wyglądać będą tradycyjne procesje eucharystyczne podczas uroczystości Bożego Ciała? W naszej diecezji przejdą ono zarówno ulicami miast i wsi, jak i wokół kościołów parafialnych.
Przypomnijmy, że Kuria Diecezjalna w Kielcach wydała komunikat, zgodnie z którym procesje w trakcie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa mogą odbywać się zarówno wokół budynku kościoła, jak i w poza obszarem parafii za porozumieniem z władzami samorządowymi.
W niektórych parafiach naszej diecezji proboszczowie zdecydowali się wyjść z Najświętszym Sakramentem na ulice swoich miejscowości. Tak jest chociażby w parafii Ducha Świętego w Kielcach, gdzie mieszkańcy tradycyjnie będą przygotowywali poszczególne ołtarze na trasie procesji. Tutaj również, jeszcze w marcu, odbyła się inna procesja eucharystyczna. – Wierni nie mogli w niej uczestniczyć. Widać było jednak ich wzruszenie w oknach, na balkonach i przed blokami. Teraz, gdy większość ograniczeń zostało zniesionych, parafianie mają możliwość pójścia za swoim Panem – zauważa ks. Adam Kaczmarczyk. Ulicami parafii przejdą także wierni z kościoła św. Józefa Robotnika, czy św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Kapłan z Panem Jezusem przejdzie również ulicami Działoszyc. – Uzgodniliśmy wszystko z policją i władzami miasta. Nie jesteśmy dużym miastem i uważam, że ta forma jest bezpieczniejsza, bo przy kościele skupisko mogłoby być większe. Chrystus pozostał z nami w Eucharystii. Poprzez procesję chce nas umacniać, uzdrawiać i dawać nadzieję, a ta nadzieja obecnie jest szczególnie ważna – tłumaczy ks.. Andrzej Jankoski, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Działoszycach.
Inaczej niż dotychczas będzie wyglądała z kolei procesja w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kielcach. Wierni przejdą wokół czterech ołtarzy ustawionych przy kościele. – Mamy taką, a nie inną sytuację i trzeba się z tym pogodzić. W tym roku przejdziemy z Panem Jezusem dookoła kościoła. Ufamy jednak, że nadejdą lepsze czasy i za rok znów będziemy mogli zorganizować procesję tradycyjną trasą – wyjaśnia ks. Tadeusz Musiał, proboszcz parafii. W Kielcach Boże Ciało będzie wyglądało podobnie w kieleckiej katedrze, parafii św. Wojciecha, św. Jadwigi Królowej, Podwyższenia Krzyża Świętego, czy św. Franciszka z Asyżu.
W parafii św. Wojciecha mszy świętej z procesją o godz. 9.30 będzie przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski, natomiast w katedrze o godz. 11 - ks. biskup Marian Florczyk.
Taką formę procesji wybrał również ks. Marian Fatyga, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu. – Podjąłem taką decyzję, żeby ułatwić zachowanie środków bezpieczeństwa wśród wiernych – dodaje.
W trakcie procesji jej uczestnicy powinni zachować odpowiednią odległość od siebie oraz zakrywać usta i nos.

![[FOTO+ WIDEO] Biskup Marian Florczyk: 20 lat temu odszedł największy autorytet świata](/media/k2/items/cache/41b15c846fef9e1e1b3938fc1e140fd5_L.jpg)



![[ZDJĘCIA] Masłów pamięta o Janie Pawle II](/media/k2/items/cache/11d90540748d92d7e6dd07dfc3df6519_L.jpg)

![[FOTO] Tak było 20 lat temu. Wspominamy rocznicę śmierci św. Jana Pawła II](/media/k2/items/cache/020353f51706c5bc814231a3d7e2976c_L.jpg)
