KOŚCIÓŁ
Wyjątkowy album na 850-lecie Bazyliki Katedralnej w Kielcach wręczony papieżowi Franciszkowi
W tym roku obchodziliśmy Jubileusz 850-lecia Bazyliki Katedralnej. Dzięki albumowi „Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach”, który ukazał się nakładem Wydawnictwa „Jedność” możemy poznać historię, architekturę i ducha dawnej kolegiaty. Jeden z egzemplarzy otrzymał nawet papież Franciszek.
Zapewne niewielu z nas ma na co dzień na tyle czasu, aby poddać się kilkugodzinnej zadumie i zwiedzaniu najważniejszego kościoła w diecezji kieleckiej. To jednak konieczne do tego, żeby poznać jego materialne i duchowe piękno, ale również odkryć ważne i istotne szczegóły ukryte w prastarych, katedralnych murach. Z pomocą przychodzi wspomniany album, w którym słowo pisane okraszone jest niesamowitymi zdjęciami. Kontemplacją skarbów kieleckiej świątyni możemy więc zająć się również w domowym zaciszu.
Piękno ukryte w albumie
Główną motywacją do ukazania się publikacja był tegoroczny Jubileusz 850-lecia Bazyliki Katedralnej. Książka wpisała się więc w jego obchody. – Chcieliśmy zrobić taki album w tym szczególnym czasie. Wiele osób od wielu lat o taką pozycję pytała, wiec nie mieliśmy wyjścia. Wreszcie udało się wydać naszą pracę – tłumaczy ks. Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach i współautor albumu.
– Pragnęliśmy zwrócić uwagę na pewne szczegóły, których na co dzień się nie zauważa. Przechodzi czasami nawet obojętnie wobec wielu malowideł z nawy głównej i nawach bocznych. Swoją historię mają również piękne, boczne ołtarze. To niezwykłe bogactwo katedry. Chcieliśmy, żeby czytelnik mógł jak najwięcej zobaczyć i dzięki temu poznać tę świątynię – dodaje.
Biografia, Niebo, Ofiara, Skarb
Sam album składa się z czterech części, opisujących poszczególne elementy świątyni.
– Myśleliśmy w jaki sposób podzielić nasza pracę i co zawrzeć w poszczególnych rozdziałach. Sądzę, że stworzyliśmy dosyć oryginalny ujęcie tematu – podkreśla nasz rozmówca.
Pierwsza część zatytułowana „Biografia” opowiada o historii Bazyliki Katedralnej. Czytając ją poznamy najstarsze dzieje świątyni sięgające XII wieku. Dalsze losy katedry zawarte na kolejnych stronach obrazują piękne zdjęcia wybitnego fotografa Krzysztofa Pęczalskiego. Drugi rozdział nosi nazwę „Niebo” i ukazuje historię malowideł zdobiących świątynię. W tym miejscu zobaczymy, nieraz niewidoczne z perspektywy nawy, szczegóły wybitnych arcydzieł sztuki sakralnej. To zaś co najważniejsze w kościele, czyli ołtarze przedstawia kolejny rozdział pt. „Ofiara”. Choć na wielu z nich nie sprawuje się obecnie Mszy Świętej to jednak skrywają one niezwykłą historię, a już krótka zaduma na nimi może dostarczyć wiele duchowych przeżyć. Ostatnia część – „Skarb” poświęcona jest katedralnemu skarbcowi, w którym znajdują się cenne naczynia i szaty liturgiczne, ale również rękopisy i księgi.
– Mam nadzieję, że udało nam się opowiedzieć o katedrze w sposób ciekawy. Cieszyłbym się, jeśli przyczynimy się do rozpowszechnienia wiedzy o tej pięknej świątyni – dodaje ks. Paweł Tkaczyk.
Co ciekawe, jeden z egzemplarzy albumu „Katedra Najświętszej Maryi Panny w Kielcach” znalazł się nawet w Watykanie. Publikację przekazał papieżowi Franciszkowi Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas ostatniej wizyty u Ojca Świętego.
Fot. L'Osservatore Romano
Album możemy nabyć w Wydawnictwie „Jedność” oraz poprzez stronę www.jednosc.com.pl.