Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Nowa siedziba, nowe możliwości dla podopiecznych ZAZ

środa, 21 kwietnia 2021 14:46 / Autor: Magdalena Nowak
Nowa siedziba, nowe możliwości dla podopiecznych ZAZ
Nowa siedziba, nowe możliwości dla podopiecznych ZAZ
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Podopieczni Zakładu Aktywności Zawodowej  Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie” mogą już korzystać z nowych, doposażonych pomieszczeń przy ul. Mielczarskiego 45. Biskup kielecki Jan Piotrowski poświęcił wyremontowane pomieszczania zakładu.

ZAZ prowadzony przez Stowarzyszanie „Nadzieja Rodzinie” funkcjonuje już od ośmiu lat i cały czas się rozwija.

– Przebywają tutaj osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności m.in. niewidome, mocno niedowidzące, po porażeniach oraz wylewach. To są bardzo często ludzie z ogromną wrażliwością i wyjątkowymi talentami. Mamy tutaj pana, który pisze ikony, ludzi którzy malują obrazy, zajmują się garncarstwem oraz przeróżnymi rodzajami rękodzieła. Kupiliśmy też niedawno maszynę do profesjonalnego niszczenia dokumentów, tak więc będziemy wkrótce świadczyć takie usługi na zewnątrz – wymienia ksiądz Andrzej Drapała, prezes Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie”.

– Oprócz części zawodowej mamy rehabilitację, zarówno ruchową jak i społeczną. Dla nas najistotniejszą kwestią jest rehabilitacja społeczna i możliwość wyjścia na otwarty rynek pracy – dodaje prezes.

Nowe pomieszczenia poświecił biskup kielecki, Jan Piotrowski. – W życiu chrześcijańskim funkcjonuje prawda, o której mówił Pan Jezus, że ubogich i chorych zawsze będziecie mieć u siebie. Instytucje państwowe, społeczne jak i kościoła dostrzegają ludzkie potrzeby i to co dokonuje się przez Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”  jest wspólnym dziełem. W myśl tej prostej zasady, że jeden palec nie myje twarzy, te dzieła się zakorzeniają, służą ludziom,  którzy dzięki temu odzyskują swoją godność. Tutaj dostają pierwszą umowę o pracę, więc są upodmiotowieni i widzą, co mogą dla siebie zrobić pomimo ograniczeń, jakie mają – mówił biskup Jan Piotrowski.

– Ufam, że miasto Kielce, ziemia świętokrzyska, a w niej również  nasza diecezja dają dobry przykład, najpiękniejszą lekcję życia nie tylko chrześcijańskiego, ale po prostu ludzkiego, że wszyscy jesteśmy jedną ludzką rodziną, co Ojciec Święty podkreślił w encyklice Fratelli tutti – dodał biskup Piotrowski.

Zarząd województwa świętokrzyskiego przeznaczył na remont ZAZ-u ponad 450 tys. zł. – Środki posłużyły wyremontowaniu, doposażeniu, a przede wszystkim poprawie warunków uczestników Zakładu Aktywności Zawodowej. Dodatkowo przeznaczyliśmy je na zwiększenie zatrudnienia o pięć osób. W sumie 51 osób będzie mogło uzyskać tutaj wsparcie – mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Budynek przy ulicy Mielczarskiego 45, w którym ma siedzibę Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”, a teraz również ZAZ, został oddany w użytkowanie dzięki staraniom prezydenta Wojciecha Lubawskiego. – To była dobra decyzja, bo cel był świetny. Obowiązkiem miasta było wspieranie takich inicjatyw. Wspieranie ludzi, którzy nie radzą sobie w życiu, z przyczyn od nich nie zależnych, a my jako społeczność miasta powinniśmy takie działania promować – powiedział Wojciech Lubawski.

Zakład Aktywności Zawodowej Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie jest pierwszym tego typu podmiotem w Kielcach oraz powiecie kieleckim. Dzięki jego funkcjonowaniu możliwe jest nie tylko podniesienie kwalifikacji zawodowej osób niepełnosprawnych ale i rozwój kontaktów interpersonalnych, a także rozwój kariery zawodowej trudno dostępnej dla beneficjentów ZAZ.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO