Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Nadchodzą II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. Koncerty m.in. w zabytkowych świątyniach

poniedziałek, 06 września 2021 12:13 / Autor: Wojciech Dudkowski
Nadchodzą II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. Koncerty m.in. w zabytkowych świątyniach
fot. Magdalena Nowak
Nadchodzą II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. Koncerty m.in. w zabytkowych świątyniach
fot. Magdalena Nowak
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Już w najbliższy piątek rozpoczną się Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej imienia Wincentego z Kielc. Otworzy je balet barokowy „The Harting Esemble” z Pragi, który wystąpi w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Kolejne dni aż do niedzieli, 19 września, wypełnione będą koncertami.

- Jest to raczej nowe wydarzenie w Kielcach, ubiegłoroczna edycja była skromna, a w tym roku będzie bardzo bogata. To ogromne przedsięwzięcie logistyczno-artystyczne. Myślę, że wpisze się na stałe do kalendarza wydarzeń artystycznych naszego regionu – mówi Krystyna Nowakowska ze scholi Cantorum Kielcensis, menadżer wydarzenia.

Koncerty będą się odbywać zarówno w Kielcach, jak i w innych miejscach naszego regionu – m. in. na terenie Tężni Busko-Zdrój, w Tarczku, w Wiślicy, Wąchocku, na Świętym Krzyżu i w Jędrzejowie.

- Festiwal łączy architekturę i muzykę. Muzyka dawna właściwie nie istnieje bez odpowiednich wnętrz i najpiękniej je wypełnia. Kielce i województwo świętokrzyskie mają znakomite warunki do zorganizowania takiej imprezy – zaznacza profesor Marek Toporowski, klawesynista, Dyrektor Artystyczny wydarzenia

Festiwal będzie miał międzynarodowy charakter – oprócz polskich wykonawców, wystąpią także zagraniczni muzycy, m. in estońska Schola Vox Clamantis oraz francuscy klawesyniści: Aline Zylberajch-Gester i Martin Gester. Uzupełnieniem festiwalu będzie konferencja naukowa o Wincentym z Kielc, zorganizowana przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego.

- Panel zorganizowany będzie przez profesora Krzysztofa Brachę z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Dowiemy się na nim więcej o patronie Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej. Serdecznie zapraszam 21 października historyków i historyków sztuki do Biblioteki Akademickiej – mówi Andrzej Antoniak, dyrektor Biblioteki UJK.

- Bardzo się cieszę, że zdążyliśmy zorganizować cztery koncerty w głównych salach pałacu biskupów. Co prawda wciąż trwa remont, ale jest on już na ukończeniu. Kielczanie będą mogli zobaczyć efekty naszej kilkuletniej ciężkiej pracy. Uważam, że to miejsce najlepiej pasuje do prezentowanej muzyki – mówi dr Agnieszka Kowalska-Lasek, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach.

Współorganizatorem festiwalu jest Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego.

- To będzie ważny element promocyjny naszego województwa. Koncerty będą pokazywały piękne miejsca sakralne regionu. Jako ROT pozyskaliśmy z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu 120 tysięcy złotych. 50 tysięcy jest naszym wkładem własnym. Mam nadzieję, że festiwal wpisze się na stałe w wizerunek naszego województwa – mówi Marcin Piętak, prezes świętokrzyskiej ROT.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.earlymusicfestival.pl. Poniżej publikujemy szczegółowy program:

Program festywalu

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO