Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Ksiądz profesor Rafał Dudała: Wielki Post to czas odnowienia relacji z Panem Bogiem, bliźnim i ze sobą

wtorek, 21 lutego 2023 10:30 / Autor: Katarzyna Bernat
Ksiądz profesor Rafał Dudała: Wielki Post to czas odnowienia relacji z Panem Bogiem, bliźnim i ze sobą
Ksiądz profesor Rafał Dudała: Wielki Post to czas odnowienia relacji z Panem Bogiem, bliźnim i ze sobą
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Rozmowa z ks. profesorem Rafałem Dudałą, rektorem Kościoła Akademickiego Jana Pawła II w Kielcach.

- Spotykamy się na progu Wielkiego Postu. O czym nam przypomina post?

- Wielki Post przez dwa tysiące lat mówi nam o tym samym i ma takie samo uzasadnienie. Jest nim przypomnienie o ostatnich godzinach życia Jezusa Chrystusa, Jego Męki i Śmierci, aby głębiej wejść w tajemnicę Jego Zmartwychwstania. To jest źródło Wielkiego Postu. Liturgiczny, duszpasterski i osobisty wymiar tego czasu także jest niezmienny, ma prowadzić do nawrócenia. Nawrócenie, czyli zmiana myślenia. Po jednej stronie mamy krzyż Chrystusa i wszystko to, co dzieje się wokół męki i śmierci Pana. Formy przeżywania, sposoby przyjmowania treści mogą być różne. Jednak ważne jest to, aby było to samo źródło i ten sam efekt.

- W tym czasie Kościół wzywa nas do postu, modlitwy i jałmużny. Jak możemy wyjaśnić współczesnemu człowiekowi te trzy wezwania?

Proponuję zajrzeć to Ewangelii według św. Mateusza. Te trzy praktyki niezmiennie przywoływane są tam jako, z jednej strony lekarstwo na grzechy ciężkie, ale też na grzechy lekkie. Wielki Post wyrywa nas z pewnej rutyny, stereotypów, przyzwyczajeń i pokazuje, że w chrześcijaństwie chodzi o to, abyś się modlił, widział drugiego człowieka i świadczył mu czyny miłosierdzia oraz podejmował walkę z sobą samym.

- Post rozpoczyna się Popielcem, który zawiera obrzęd posypania głów popiołem. Czy dziś rozumiemy ten gest?

- Znaczenie zawiera się w komentarzu kapłana, który tego obrzędu : "Prochem jesteś i w proch się obrócisz". Jest to przywołanie ulotności i kondycji naszego życia. To wszystko co jest przedmiotem naszych starań, zabiegów, ambicji - skądinąd słusznych, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu właściwa intencja - jednak to wszystko dane jest nam na jakiś czas, jest przejściowe.

Natomiast druga formuła: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" wzywa nas do zmiany myślenia i postawienia w centrum naszego życia Pana Jezusa i zaufania Mu.

Więcej w audycji: "Tak wierzę" we wtorek 21 lutego, godz. 20 w Radiu eM Kielce.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO