KOŚCIÓŁ
Ks. Łukasz Zygmunt: Coraz więcej osób tworzy Róże Żywego Różańca
Rozmowa z ks. Łukaszem Zygmuntem, dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Kieleckiej.
W okresie Bożego Narodzenia wyruszają kolędnicy misyjni. W to przedsięwzięcie zaangażowane są dzieci. Jak ono wyglądało w diecezji kieleckiej?
Kolędnicy Misyjni byli obecni w wielu parafiach. Dzieci podejmują trud kolędowania dla swoich rówieśników w innych częściach świata. Tegoroczne kolędowanie było poświęcone dzieciom w Amazonii. Wszystkie ofiary zbierane podczas kolędowania przeznaczone są na projekty związane z dziećmi, na przykład na budowę szkół, szpitali z oddziałami dziecięcymi. To także formacja dzieci do odpowiedzialności za Kościół powszechny. Idea polega na tym, aby nie tylko poznawać problemy i kulturę krajów misyjnych, ale także ludzi. Poza tym jest to także okazja do kultywowania w naszych parafiach staropolskiej tradycji kolędowania, kiedy dzieci chodzą od domu do domu przedstawiając sceny z narodzenia Jezusa Chrystusa.
Modlitewną formą wspierania misji są Róże Żywego Różańca, które dynamicznie rozwijają się w diecezji kieleckiej.
Jest to wspólnota osób, które w odpowiedzialności za Kościół i świat odmawiają modlitwę różańcową. Zainicjowana została przez Sługę Bożą Paulinę Jaricot, która chciała, aby tą modlitwą otoczyć misje i misjonarzy. Do Róż Żywego Różańca może należeć każdy ochrzczony. Członkowie codzienne rozważają jedną dziesiątkę różańca, uczestniczą w spotkaniach formacyjnych, prowadzą życie sakramentalne oraz rozszerzają cześć Najświętszej Marii Panny. W naszej diecezji na początku października odbywa się spotkanie Róż Żywego Różańca. Przyjeżdża na nie około 5 tysięcy ludzi. Ostatnio także mężczyźni wyszli z inicjatywą, aby odmawiać różaniec. Warto pamiętać, że jest to skuteczna broń duchowa na dzisiejsze czasy, abyśmy obronili wielką godność rodziny, małżeństwa. Jest to modlitwa, która przemienia człowieka, nasze życie, rodziny i całe społeczeństwo. Widząc tak wiele niepokoju, zła, ataków na Kościół, kapłanów warto wziąć do rąk różaniec i modlić się. Matka Boża objawiając się prosi o modlitwę różańcową każdego z nas, ponieważ ona kształtuje nasze serce i rozum. To modlitwa wielu pokoleń i świętych, którzy doświadczali jej mocy. W tej modlitwie odnajdziemy światło i żywego Boga.
Członkowie Róż Żywego Różańca pogłębiają swoją wiarę poprzez formację. Na czym ona polega?
Dziękuję proboszczom, którzy obejmują opieką duchową i formacyjną wszystkich członków Róż Żywego Różańca. W parafiach spotkania odbywają się raz w miesiącu i są okazją do pogłębiania Biblii oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego. Dobrą formą są także rekolekcje, które w dniach 17-19 kwietnia odbędą się w Rabce Zdroju i Zakopanem oraz od 9-11 października w Skorzeszycach. Oprócz głoszonych konferencji będzie także wspólna modlitwa i możliwość poznania różnych wspólnot z diecezji kieleckiej. Już można się zapisywać, dzwoniąc do mnie do Kurii Diecezjalnej. Zapraszam do udziału w rekolekcjach.
Planowana jest także Diecezjalna Pielgrzymka do Fatimy, która odbędzie się w dniach 22-29 maja.
Odwiedzimy wszystkie miejsca, gdzie objawiła się Matka Boża oraz gdzie urodziły się i mieszkały dzieci fatimskie: Łucja, Hiacynta i Franciszek. Planujemy także odwiedzić inne miejsca w Portugalii i Hiszpanii, m.in. Santiago de Compostela. Zapisy jeszcze trwają, można się zgłaszać do Kurii Diecezjalnej. Zachęcam nie tylko członków Róż Żywego Różańca ale także tych, którzy chcą pogłębić w sobie orędzie z Fatimy i doświadczyć tego cudownego spotkania z Maryją.
Dziękuję za rozmowę. Katarzyna Bernat
Więcej w audycji: "Tak Wierzę" we wtorek 28 stycznia godz. 20 w Radiu eM Kielce.