Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

"Obraz i Wiara" Katecheza o tajemnicy Eucharystii w kieleckiej katedrze

poniedziałek, 09 czerwca 2025 21:29 / Autor: Michał Kita
"Obraz i Wiara" Katecheza o tajemnicy Eucharystii w kieleckiej katedrze
"Obraz i Wiara" Katecheza o tajemnicy Eucharystii w kieleckiej katedrze
Michał Kita
Michał Kita

Eucharystia, jej symbolika i znaczenie, była kolejnym tematem cyklu Katechez Jubileuszowych „Obraz i Wiara” w bazylice katedralnej w Kielcach. Punktem wyjścia do poniedziałkowych (9 czerwca) rozważań były motywy eucharystyczne przedstawione w malowidłach znajdujących się w różnych częściach katedry.

Wprowadzenie do katechezy poprowadził ksiądz Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, który stwierdził, że temat sakramentu Eucharystii pojawia się w zdobieniach świątyni w wielu miejscach i na wiele sposobów.

– Obecny jest m.in. w skromnym malowidle w nawie głównej. Widzimy na nim parę aniołów adorujących Najświętszy Sakrament, przedstawiony tutaj w postaci kielicha mszalnego i białej hostii. Również w nawie głównej, nad arkadami, wykonane zostało przedstawienie tak zwanego węża miedzianego, a na sklepieniu w nawie południowej oglądamy ofiarę Abrahama. Te wydarzenia, jak pamiętamy, są zapowiedzią jedynej ofiary, jaką Chrystus złożył ze swego życia na drzewie krzyża. Malowidło na sklepieniu w nawie południowej ze sceną ukrzyżowania jest bezpośrednią ilustracją tego wydarzenia zbawczego, w którym Jezus daje samego siebie światu  – mówił dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

13.jpg

Katechezę wygłosił ksiądz prof. Stefan Radziszewski, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego na Białogonie. Wykładowca kieleckiego seminarium duchownego w swoim wystąpieniu, nawiązując do III Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego (który odbył się w 2022 roku) oraz nauczania o. Mieczysława Krąpca i św. Karola Boromeusza, mówił, że Eucharystia jest antidotum na śmierć i przepisem na życie wieczne.

– Przyjmując Ciało Chrystusa – Eucharystię – napełniamy się Duchem Świętym, jakby zapalał się w nas ogień, i ten ogień człowieka prowadzi. Tu trzeba by oczywiście przywołać Mojżesza i Eliasza – tych ludzi, którzy spotykają Boga, który jest niczym ogień. Jeśli my wierzymy, tak jak uczy święty Efrem, że przyjmując Ciało Pańskie stajemy się pełni łaski, pełni ognia Ducha Świętego, to co dzieje się z człowiekiem, który nie przyjmuje tego sakramentu? Co on ma w sobie? Jeśli nie niosę w sobie ognia, to powoli staję się ciemnością. […] Eucharystia – powie papież Jan Paweł II, cytując Ojców Kościoła – to antidotum dzięki, któremu człowiek uwalnia się od grzechu, jest zdolny do prawdziwego życia. Bez Eucharystii rzeczywiście nie ma życia. Jakby wszystko bez niej stawało się martwe – dodał ks. prof. Radziszewski.

8.jpg

Pomysłodawcą cyklu Katechez Jubileuszowych w 2025 roku jest Akcja Katolicka Diecezji Kieleckiej. Współorganizatorami przedsięwzięcia są Muzeum Diecezjalne w Kielcach oraz Radio eM Kielce. Retransmisji katechezy będzie można wysłuchać w najbliższą niedzielę, 15 czerwca, na antenie Radia eM Kielce o godzinie 7:00 oraz w aplikacji Patronite Audio (po wybraniu Radia eM Kielce).

Kolejna katecheza jubileuszowa odbędzie się jeszcze w tym miesiącu, przed wakacyjną przerwą, w poniedziałek, 23 czerwca.

Modlitwy
Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO