Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Habemus Papam

niedziela, 14 października 2018 09:02 / Autor: Radio eM
Habemus Papam
Habemus Papam
Radio eM
Radio eM

Mija 40 lat od wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską. Było to najważniejsze wydarzenie w ponad tysiącletniej historii Polski.

W 1978 roku Polska znajdowała się w specyficznej sytuacji społeczno – politycznej. Doznane podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu krzywdy spowodowały, że naród polski czuł się pognębiony i upokorzony: we wrześniu 1939 roku Polska została zaatakowana z dwóch stron przez Niemców i Sowietów. Wiosną 1940 roku agresorzy wymordowali polską elitę w Katyniu. Ludność cywilna była wywożona w głąb ZSRR, ginęła też w niemieckich obozach koncentracyjnych. Po wojnie Polska utraciła Kresy Wschodnie w tym dwa istotne miasta: Wilno i Lwów.

I chociaż polscy żołnierze walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej, w tym w bitwie o Anglię, nie było dla nich miejsca w defiladzie zwycięzców. Polacy zostali opuszczeni, pozbawieni pomocy krajów zachodnich, a nasza Ojczyzna znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. Władza komunistyczna zaczęła utrwalać swoje porządki i zwalczać podziemie niepodległościowe. Do tego dochodziły zniszczenia wojenne, w tym kompletnie zrujnowana Warszawa. Jedyną ostoją był Kościół katolicki, także prześladowany, oraz ufna modlitwa.

Iskra nadziei

Nagle, w tej nocy komunizmu, pojawiła się wielka nadzieja. W dniu 16 października 1978 roku kardynał z Polski, Karol Wojtyła, został Papieżem. Był to pierwszy Słowianin na Tronie Piotrowym, wymodlony i wytęskniony przez pokolenia Polaków, o którym w poemacie napisał Juliusz Słowacki: „Pośród niesnasek Pan Bóg uderza w ogromny dzwon. Dla słowiańskiego oto papieża otwiera tron”.

- W tym momencie wszyscy poczuliśmy się wspólnotą chrześcijańskiego narodu. Ludzie wyszli na ulice, cieszyli się, płakali, biły kościelne dzwony – opowiada ksiądz biskup Marian Florczyk, biskup pomocniczy Diecezji Kieleckiej. Wydarzenie to można było odczytać opatrznościowo: Pan Bóg nie zostawił Polski i Polaków. Ten wybór wywyższał Polskę. Państwa zachodnie musiały przypomnieć sobie o krajach z za żelaznej kurtyny, które nie ze swojej winy znalazły się w sowieckiej strefie wpływów.

Papież Prorok

22 października, podczas inauguracji pontyfikatu, Jan Paweł II powiedział: „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju!”  Słowa te okazały się prorocze. Kilkanaście lat później upadł Związek Sowiecki, zmieniła się Europa.

Fenomen Jana Pawła II tkwi jednak w jego świętości. Wiemy, że dzień zaczynał na kolanach od modlitwy i Mszy świętej. Wiemy, że w papieskiej kaplicy obok tabernakulum z Najświętszym Sakramentem i krzyża, był też obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Wiemy, że cały oddał się Matce Chrystusa, potwierdzając to zawołaniem: „Totus tuus” (cały Twój Maryjo). Jan Paweł II podkreślał też, że ukształtowała go polska kultura, literatura, muzyka, teatr, polska historia, polskie tradycje chrześcijańskie oraz polskie szkoły i uniwersytety.

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny miała miejsce kilka miesięcy po wyborze. Odbyła się w czerwcu 1979 roku. Wizyta Ojca Świętego zmieniła Polskę i Polaków. Wtedy padły pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”. Kilka miesięcy później powstała „Solidarność”, która zapoczątkowała pokojowe przemiany w Polsce i Europie.

Nauczyciel narodu

Kolejne wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie podtrzymywały katolickiego ducha w narodzie. Papież nauczał, napominał i wskazywał właściwy kierunek. Przykładem tego może być pielgrzymka z 1991 roku, która wiodła śladami Dekalogu. Na progu odzyskanej wolności Ojciec Święty przypomniał Polakom prawo Boże, które prowadzi nas po ścieżkach wolności. W 1995 roku w Skoczowie mówił: „Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia”.

Podczas dwóch ostatnich pielgrzymek w 1999 i w 2002 roku święty Jan Paweł II przypomniał wszystkim chrześcijanom, że Bóg jest Miłością i Miłosierdziem. Konsekrując Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie, dokonał jednocześnie zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu: „Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tu przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!”       

Święty Jan Paweł II głosił po całym świecie Ewangelię Chrystusa. Wychodził do dzieci, młodzieży, seniorów, niepełnosprawnych. Wychodził do każdej grupy zawodowej. Podkreślał rolę i znaczenie rodziny dla przyszłości ludzkości. Dziś jest patronem rodzin. Dawał przykład gorliwego, mądrego i świętego kapłana, który kocha Jezusa i Jego Kościół. Dziś powinniśmy sięgać do jego nauczania. Odkrywanie jego mądrości, głębi myśli, jest ciągle przed nami.  

Katarzyna Bernat

Modlitwy
Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO