KOŚCIÓŁ
Niedziela Palmowa inna niż wszystkie


Dziś w Kościele katolickim obchodzimy Niedzielę Palmową, która rozpoczyna Wielki Tydzień i upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. W tym roku ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa liczba wiernych w kościołach będzie mocno ograniczona. Mogą oni jednak uczestniczyć w liturgii za pośrednictwem mediów.
Mimo obowiązującego tego dnia czerwonego koloru szat liturgicznych, uroczystość ma radosną wymowę, ponieważ rozpoczyna ciąg wydarzeń, przez które dokonało się Zbawienie Świata. W naszym kraju Niedziela Palmowa nosiła także nazwę Niedzieli Kwietnej, bo przypada zwykle w czasie, gdy pojawiają się pierwsze kwiaty.
W VI Niedzielę Wielkiego Postu wsłuchujemy się w Ewangelię o triumfalnym wjeździe Chrystusa do Jerozolimy - przed rozpoczęciem Eucharystii, z którym związany jest zwyczaj przygotowywania tradycyjnych palm, zaś podczas liturgii Słowa odczytywany jest opis Męki Pańskiej. Widzimy Jezusa – Króla wjeżdżającego do Jerozolimy wśród radosnych okrzyków. Potem idziemy z Nim przez całą historię bolesnej męki i śmierci, która zawsze kończy się zwycięstwem – zmartwychwstaniem.
W tym roku obchody Niedzieli Palmowej będą miały ograniczony wymiar. Pamiątka wjazdu Chrystusa do Jerozolimy jest odprawiana według trzeciej formy obrzędu - wejście zwykłe. Wszystkie obrzędy odbywają się we wnętrzu świątyni.
Przy założeniu wynikającym z zarządzenia, że w kościele podczas liturgii może przebywać do pięciu osób, wszystkie uroczystości w parafiach będą odbywały się przy mocno ograniczonym udziale wiernych albo bez ich udziału. Zachęcamy do uczestnictwa w liturgii za pośrednictwem mediów.


![[AKTUALIZACJA] Wojewoda odmówił objęcia patronatem Marszu dla Życia i Rodziny](/media/k2/items/cache/c450d77fe3a0b8cbabc9183e8753ea81_L.jpg)




![[FOTO+ WIDEO] Biskup Marian Florczyk: 20 lat temu odszedł największy autorytet świata](/media/k2/items/cache/41b15c846fef9e1e1b3938fc1e140fd5_L.jpg)
