KOŚCIÓŁ
Caritas wspiera rodziny i chroni życie
W ostatnim czasie za sprawą różnych wydarzeń wiele mówi się o obronie życia poczętego. Temat ten jest bliski również Caritas Diecezji Kieleckiej, która przeprowadza szereg inicjatyw wspierających nowonarodzone dzieci i rodziny.
Diecezja kielecka jest drugą w Polsce, po archidiecezji krakowskiej, która zdecydowała się na utworzenie domu dla samotnych matek. Pierwszy taki ośrodek powstał w 1985 roku w Łukowej koło Chęcin i był prowadzony przez Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta. Przez kilkanaście lat dom dał schronienie prawie stu matkom i kilkudziesięciu dzieciom, z których wiele by się nie urodziło.
Ponad 30 lat temu powstał Dom Samotnej Matki w Wiernej Rzece. Jak informuje ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej, przez wszystkie lata jego funkcjonowania schronienie otrzymało tam około 400 matek i tyle samo dzieci.
– Część z nich krótko po urodzeniu trafiło do rodzin adopcyjnych i dzisiaj są wielką radością rodziców, którym nie dane było cieszyć się własnym potomstwem. Znaczna większość matek po kilku miesiącach pobytu w schronisku ułożyła sobie życie albo wracając do rodziny, albo poprzez znalezienie nowego miejsca zamieszkania – informuje ks. Słowik.
Podobne zadania realizuje również schronisko dla kobiet ofiar przemocy, połączone z Centrum Interwencji Kryzysowej, przy ulicy Urzędniczej w Kielcach.
– Te dwie placówki w wiodący sposób zajmują się pomocą dla matek w okresie ciąży i w krótkim czasie po urodzeniu dziecka, ale pomoc w obronie życia to również okres dorastania i wychowania dziecka, dlatego nasze działania w tym obszarze staramy się rozciągać na cały okres wychowywania, przynajmniej do pełnoletniości – tłumaczy ks. Słowik.
Dom Samotnej Matki i schronisko świadczą opiekę całodobową, a Centrum Interwencji Kryzysowej wspiera też osoby, które mieszkają samodzielnie, ale nie radzą sobie z różnymi problemami. – To jest często pomoc finansowa lub poradnictwo psychologiczne i prawne – mówi.
Wsparcie otrzymują też rodziny niepełne i dotknięte różnymi problemami losowymi, np. ciężką i przewlekłą chorobą.
– Wiele rodzin prosi o pomoc w zakupie węgla na zimę lub uregulowaniu zaległych rachunków za energię elektryczną, wodę i gaz. Tylko w ubiegłym roku pomogliśmy około 20 rodzinom z małymi dziećmi, z tego trzem rodzinom remontującym lub odbudowującym dom po pożarze. W jednym przypadku była konieczna odbudowa domu od fundamentów, w innej sytuacji - dobudowanie jednego pokoju i łazienki, aby dzieci mogły dalej pozostać z matką zamiast pójść do rodziny zastępczej – relacjonuje dyrektor kieleckiej Caritas.
W diecezji kieleckiej działa także Okno Życia, które powstało w 2009 roku obok Biura Caritas, w domu Sióstr Nazaretanek przy Placu NMP w Kielcach. Dzięki niemu udało się uratować dwoje dzieci.