Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Bp Jan Piotrowski: "Antyfonarz" wspomina piękne dzieje ojczyzny

wtorek, 25 sierpnia 2020 17:45 / Autor: Beata Kwieczko
Bp Jan Piotrowski: "Antyfonarz" wspomina piękne dzieje ojczyzny
Bp Jan Piotrowski: "Antyfonarz" wspomina piękne dzieje ojczyzny
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Biskup kielecki Jan Piotrowski otrzymał od władz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego fotoreprodukcję "Antyfonarza Kieleckiego" z 1372 roku. Ten jeden z najważniejszych rękopisów średniowiecznych w historii Polski powstał z okazji 50-lecia istnienia kieleckiej uczelni oraz 850-lecia Bazyliki Katedralnej.

Pasterz naszej diecezji otrzymał publikację od kończącego kadencję rektora UJK, profesora Jacka Semaniaka, na którego życzenie został przygotowany przedruk.

– Jest to symboliczne podziękowanie za dotychczasową współpracę z nadzieją na kolejne lata. Bardzo sie cieszę, że to, co stanowi podsumowanie naszej współpracy wychodzi z Kościoła i jest bardzo ważne dla Kościoła i każdego z nas w ujęciu indywidualnym, ale też dla kultury i historii polskiej – powiedział prof. Jacek Semaniak.

"Antyfonarz" to niezwykle cenny zabytek liturgiczny, ale też kultury polskiej i chrześcijańskiej. Przedruk ma siedmiu autorów, a redaktorem wydania jest historyk, prof. Krzysztof Bracha. Jego przedruk powstał dzięki zaangażowaniu m.in. bibliotekoznawcy i bibliologa ks. dra Andrzeja Kwaśniewskiego, historyka muzyki dawnej ks. Michała Olejarczyka, grafika komputerowego Adama Cedry, fotografika Krzysztofa Jakuba Pęczalskiego i dyrektora Wydawnictwa Jedność ks. Leszka Skorupy.

Dzieło zawiera oficjum o św. Stanisławie ze Szczepanowa, czyli zbiór pieśni mu poświęconych, w tym ten najważniejszy - hymn "Gaude Mater Polonia". Publikacja opatrzona jest siedmioma komentarzami naukowymi, tłumaczącymi m.in. okoliczności powstania dzieła i jego znaczenie dla polskiej nauki oraz historii, także sakralnej.

– "Antyfonarz to przede wszystkim księga śpiewów religijnych w Kościele katolickim. Hymn, który został w nim zapisany odsyła nas do dalekiej historii i wspomina piękne dzieje naszej ojczyzny, bo do dziś "Gaude Mater Polonia" jest śpiewem na rozpoczęcie nowego roku na wyższych uczelniach – mówi ks. biskup Jan Piotrowski o znaczeniu wydanej publikacji. – Myślę, że to wydanie, które zostało zrealizowane przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego na czele z prof. Brachą i wsparte opieką Kościoła, daje nam wszystkim odrobinę satysfakcji, a przede wszystkim ocala dla przyszłych pokoleń ten jedyny egzemplarz, który teraz pomnożył sie wielokrotnie. Wszyscy zainteresowani literaturą średniowieczną, łaciną, kulturą chrześcijańska i pobożnością odnajdą tam wiele religijnych treści, które ubogacą wiedzę o tym, jak nasi przodkowie sie modlili i jak wielbili Pana Boga – dodaje.

Publikacja będzie dostępna w księgarniach Wydawnictwa Jedność od września tego roku. Trafi również do bibliotek uczelnianych i seminaryjnych w całym kraju.

antyfonarz1

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO