Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Marian Florczyk przewodniczył procesji w parafii świętego Maksymiliana w Kielcach

czwartek, 08 czerwca 2023 14:28 / Autor: Wojciech Dudkowski
Biskup Marian Florczyk przewodniczył procesji w parafii świętego Maksymiliana w Kielcach
fot. Piotr Michalec
Biskup Marian Florczyk przewodniczył procesji w parafii świętego Maksymiliana w Kielcach
fot. Piotr Michalec
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Ponad 2,5 tysiąca osób przeszło w procesji eucharystycznej ulicami parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach. Mszy Świętej przewodniczył i niósł Najświętszy Sakrament podczas procesji biskup Marian Florczyk. Wierni przeszli ulicami: Radostowa, Cedzyńską i Mąchocką.

Eucharystia rozpoczęła się o 10:30. W swojej homilii biskup mówił o symbolice chleba w kontekście historii Polski.

- Za ten chleb ludzie emigrowali za granicę. Chleb stał się znakiem tęsknoty za lepszym życiem, ale także za domem rodzinnym, za matką i ojcem. Opuszczali ojczyznę dla chleba. Był on wielką tęsknotą i pragnieniem dla zgłodniałych więźniów w obozach koncentracyjnych. Stał się on więc znakiem tęsknoty, miłości do bliskich, ale także znakiem jedności. Chleb z natury jest jednością wielu ziaren, które rozrzucone po ziemi wzrastały i zaowocowały. Kiedy połączyły się w jeden chleb, stały się znakiem jedności, poświęcenia i pojednania. Leżał w domu rodzinnym na stole, każdy mógł podejść i ułamać. Należał do całej rodziny

Biskup mówił także o tym, że Jezus zostawił wiernym siebie pod postacią chleba

-Jezus chce, by człowiek się Nim nasycił i tworzył jedność dobra i miłości z innymi. Jaka jest dzisiaj jedność w polskich rodzinach i w naszym narodzie? Nie ma jej! Bo Jezus - Chleb żywy nie stał się naszym pragnieniem. Dlatego na ulicach, na które dziś wyjdziemy słychać wulgaryzmy, grożenie złem, podsycanie do nienawiści i wciągane w to dzieci i młodzież. Niektórzy nasyceni chlebem nienawiści chcą tym chlebem obdarzyć cały naród. Możemy przetrać tylko, gdy będziemy jak jeden bochen chleba, chleba miłości, zgody i jedności. Tak nasyceni będziemy szczęśliwsi. „Niosąc Eucharystię ulicami i placami, chcemy zanurzyć Chleb, który zstąpił z nieba, w codzienności naszego życia; chcemy, aby Jezus szedł tam, dokąd my idziemy, żył, gdzie my żyjemy ” – nauczał papież Benedykt XVI. Jezu, bądź chlebem mojego życia - prosił duchowny

Po Eucharystii wierni wyruszyli ze świątyni w uroczystej procesji do czterech ołtarzy. Znajdowały się one na parafialnym parkingu, na rogu ulic Mąchockiej i Cedzyńskiej, na ulicy Radostowej i w kościele.  

Licznie zgromadzeni parafianie nieśli chorągwie, feretrony, a dzieci, które przyjęły w ostatnich tygodniach Pierwszą Komunię Świętą sypały na drodze procesji płatki kwiatów.

Podczas oktawy Bożego Ciała planowane są codzienne procesje wokół kościoła.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO