Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Żywa lekcja historii w Tokarni

W niedzielę, 13 października, w Parku Etnograficznym w Tokarni odbędzie się piąta edycja widowiska historycznego z cyklu „Szlakiem Wrześniowej Chwały Oręża Polskiego 1939 -2019”. Treścią rekonstruowanych wydarzeń będą walki, jakie rozegrały się we wrześniu 1939 roku w rejonie Broniny. 

W widowisku weźmie udział 60 rekonstruktorów reprezentujących najlepsze i najbardziej renomowane grupy historyczne z całej Polski. W scenach zaprezentowane zostaną między innymi: naloty niemieckiego lotnictwa, tragedia osób cywilnych, walki piechoty i kawalerii, ostrzały artyleryjskie oraz natarcia niemieckich jednostek zmotoryzowanych. Areną wydarzeń będzie pole przed wiatrakiem z Grzmucina, gdzie w kilkunastu epizodach przedstawione zostaną fragmenty wrześniowych walk Wojska Polskiego z niemieckim najeźdźcą. Odtwórcom towarzyszyć będą konie kawaleryjskie, pojazdy mechaniczne oraz profesjonalna grupa pirotechniczna.

Pokazy rozpoczną się o godz. 14. Wcześniej w kościele z Rogowa odbędzie się Msza święta (godz. 12.00). O godz. 13.00 zostanie otwarta wystawa „Budowanie pamięci…”, autorstwa dr Katarzyny Jedynak z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Wystawa składa się z 24 plansz poświęconych historii powstania, działalności i zachodzącym na przestrzeni lat zmianom w funkcjonowaniu Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Jednocześnie ekspozycja opowiada o procesie budowania pamięci o ofiarach zbrodni i próbach dokumentowania ich historii.

Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana także „Diorama partyzancka wraz z prezentacją militariów z czasów II wojny światowej” w wykonaniu Kieleckiego Szwadronu Kawalerii im.13 Pułku Ułanów Wileńskich. Wystawa oraz diorama zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”, nazwa zadania „Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie jako symbol zbrodni niemieckiego totalitaryzmu w latach 1939 -1945”.

Organizatorami wydarzenia są: Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich,  Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Widowisko zostało dofinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO