REGION
Powikłania po szczepionce na Covid-19. Kto może ubiegać się o odszkodowanie?
– Aby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, zaproponowaliśmy rozwiązanie polegające na stworzeniu Funduszu Kompensacyjnego. Wysokość świadczenia, jeśli dojdzie do hospitalizacji, będzie wynosiła od 10 do 100 tys. zł., w zależności od długości czasu leczenia – poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Do odszkodowania z Funduszu Kompensacyjnego zostaną zakwalifikowane osoby, które w wyniku powikłań poszczepiennych będą hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub doznają szoku anafilaktycznego.
Minister zdrowia zaznaczył, że niepożądane odczyny poszczepienne występują stosunkowo rzadko. Definiuje się je jako zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki.
– Do tej pory zaczepiono przeciw Covid-19 ponad 250 tysięcy osób. Z raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Inspekcji Sanitarnej wynika, że w Polsce mieliśmy do tej pory jedynie 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 miały charakter łagodny, cztery poważny i jeden ciężki – i ta jedna osoba mogłaby zostać zakwalifikowana do odszkodowania – powiedział Adam Niedzielski.
Wnioski o wypłatę świadczenia kompensacyjnego będą składane do Rzecznika Praw Pacjenta. – Decyzję wyda on w ciągu 60 dni od dnia otrzymania wniosku. Jednak w dalszym ciągu pacjent, jeżeli zechce, będzie mógł skorzystać z drogi sądowej – mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.
– Wnioski powinny zawierać dokumentację medyczną niezbędną do tego, żeby można było przeanalizować, czy faktycznie doszło do niepożądanego odczynu poszczepiennego. Rzecznik Praw Pacjentów będzie wspierany przez zespół ekspertów z zakresu medycyny, specjalistów od szczepień ochronnych, po to, żeby decyzja była jak najbardziej obiektywna, rzetelna i ustaliła, czy istnieje związek między szczepieniem na Covid-19, a niepożądanym odczynem poszczepiennym – dodaje rzecznik.
Na jego występowanie wpływ może mieć działanie szczepionki – indywidualna reakcja organizmu na podany preparat, a także błąd szczepienia – nieprzestrzeganie zaleceń technologicznych przy produkcji lub złe przechowywanie i nieodpowiednie podawanie preparatu.