MIASTO
Politechnikę i Uniwersytet czekają wybory. Kto zostanie nowym rektorem?
W tym roku na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego i Politechnice Świętokrzyskiej odbędą się wybory nowego rektora. Kto obejmie władzę na obu uczelniach?
Zgodnie z harmonogramem wyborów przyjętym na Politechnice Świętokrzyskiej zgłaszanie kandydatów na rektora potrwa od 1 do 8 kwietnia. Później nastąpi ich weryfikacja, a wybory odbędą się w drugiej połowie maja.
- Wybory rektora są pośrednie, tzn. wybierane jest kolegium elektorów, które następnie wskazuje rektora. Kandydaci do kolegium byli zgłaszani przez ostatnie dwa tygodnie, a wybory do kolegium odbędą się końcem marca i na początku kwietnia. Kandydatów na rektorów zgłaszają członkowie wspólnoty, czyli wszyscy pracownicy i studenci – mówi profesor prof. Dariusz Janecki z Politechniki Świętokrzyskiej.
Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego obecnie wybierana jest komisja elektorów. - Będzie się ona składać z przedstawicieli profesorów, studentów i pracowników administracji. Zgłoszenia kandydatów na stanowisko rektora potrwa od 5 do 12 marca, ich lista zostanie ogłoszona do 23 marca, a wybory odbędą się 2 kwietnia – informuje Piotr Burda, rzecznik prasowy UJK.
Kandydat na rektora musi być w wieku do 67 lat, mieć wiedzę ogólną o szkolnictwie wyższym w Polsce, znać uczelnię i mieć plan jej rozwoju. Mimo że jeszcze na żadnej uczelni nie ma listy kandydatów, już wymienia się potencjalne nazwiska.
Na Politechnice Świętokrzyskiej są to prof. Marek Iwański, prof. Zbigniew Koruba, dr hab. Inż. Paweł Łaski i prof. Jerzy Zbigniew Piotrowski. Obecny rektor Politechniki Wiesław Trąmpczyński nie może wystartować w kolejnych wyborach, ponieważ przekroczył dopuszczalny próg wiekowy.
W kolejnych wyborach na UJK nie może też wystartować obecny rektor Jacek Semaniak, ponieważ funkcję tę piastował już przez dwie kadencje z rzędu. Wśród kandydatów na rektora tej uczelni wymieniani są dr hab. Michał Arabski, prof. Barbara Gawdzik, prof. Stanisław Głuszek i prof. Barbara Zbroińska.