Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Historia zapisana w porcelanie

czwartek, 16 lipca 2015 14:15 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Historia zapisana w porcelanie
fot. Dariusz Skrzyniarz
Historia zapisana w porcelanie
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

- To historia fabryki opowiadana przez piękne przedmioty – mówią muzealnicy. Dziś (16 lipca) w Muzeum Narodowym w Kielcach odbędzie się wernisaż wystawy ćmielowskiej porcelany. Ekspozycja była przygotowywana przez kilka lat i jest przeglądem dziejów dobrze prosperującego świętokrzyskiego zakładu produkcyjnego.

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WYSTAWY.

Na ekspozycji „Od manufaktury magnackiej do przemysłu” znalazło się 700 zabytków. Obiekty zostały ułożone chronologicznie. To pozwoli na prześledzenie rozwoju ceramiki ćmielowskiej w ciągu 225 lat funkcjonowania zakładu. Na początku prezentowane są zabytkowe fajanse (46 sztuk) poprzez porcelanę XIX-wieczną, początków XX wieku aż po czasy obecne. Z okresu dwudziestolecia międzywojennego prezentowany będzie między innymi dekoracyjny serwis Belweder, który do dziś zdobi stoły polskiej dyplomacji. – Wystawa, jak widać, ma charakter kruchy i delikatny – opisuje dr Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach. – Przygotowanie tego typu wystawy to kilkuletni proces – dodaje.

- Do wyjątkowych obiektów należy niemal kompletny serwis obiadowy z drugiej połowy XIX wieku. Składa się na niego aż 91 elementów! Wśród nich znajdują się trzy rodzaje filiżanek do kawy, herbaty i czekolady. Do tego muszelki do lodów, talerze głębokie, płytki i deserowe oraz wiele innych. Serwis ten został podarowany Muzeum Narodowemu w Kielcach przez państwa Grażynę i Wiesława Starchurskich, kolekcjonerów z Warszawy - mówi dr Magdalena Śniegulska – Gomuła, kurator wystawy.

- Patrząc na te zbiory muszę przyznać, że kierowanie tą 225-letnią marką jest wielkim wyzwaniem i wyróżnieniem. Historia zakładu jeszcze się nie skończyła. Ona nadal się toczy – mówi Inga Kamińska, prezes i dyrektor generalna polskich fabryk porcelany „Ćmielów” i „Chodzież”.

Ekspozycja we wnętrzach dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich prezentowana będzie do końca października.

 KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WYSTAWY.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO