Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Chcieli Pomnika Wołyńskiego w Kielcach. Urzędnicy storpedowali ich wniosek za… nieczytelny podpis

wtorek, 19 listopada 2019 16:21 / Autor: Michał Łosiak
Chcieli Pomnika Wołyńskiego w Kielcach. Urzędnicy storpedowali ich  wniosek za… nieczytelny podpis
Chcieli Pomnika Wołyńskiego w Kielcach. Urzędnicy storpedowali ich  wniosek za… nieczytelny podpis
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Ponad 300 zebranych podpisów nie wystarczyło, by zgłosić pierwszy projekt inicjatywy uchwałodawczej do kieleckiej Rady Miasta. Urzędnikom nie spodobał się nieczytelny podpis jednego z członków komitetu. – Działania Urzędu Miasta mają znamiona próby zamachu na podstawowe wolności obywatelskie – mówi Mateusz Machnicki, jeden z inicjatorów projektu.

Przypomnijmy, że uchwała zakłada powstanie w Kielcach pomnika upamiętniającego Rzeź Wołyńską. Pomysłodawcy przedsięwzięcia proponują usytuowanie w naszym mieście rzeźby wybitnego artysty Andrzeja Pityńskiego. 18 października złożyli w Urzędzie Miasta sam projekt oraz ponad 300 podpisów kielczan w tej sprawie. To była pierwsza tego typu uchwała w Kielcach. Miała być rozpatrzona podczas jednej z kolejnych sesji Rady Miasta.

Tak się jednak najprawdopodobniej nie stanie. Wczoraj Komitet Inicjatywy otrzymał pismo stwierdzające brak spełnienia określonych wymogów. Chodzi o podpis jednego z pięciu członków komitetu oraz adres jego zamieszkania. „Jednej osoby nie można jednoznacznie zidentyfikować na podstawie danych zawartych w oświadczeniu” – czytamy w piśmie podpisanym przez przewodniczącego Rady Miasta Kamila Suchańskiego.

Z decyzją nie zgadzają się przedstawiciele komitetu. – Budzi zdziwienie fakt, iż nikt nie wezwał inicjatorów do sprostowania wątpliwości pomimo, że zostały podane dane kontaktowe do przedstawiciela Komitetu. Smuci, że podnosi się argument nieczytelności podpisu osoby starszej. Seniorzy w naszym mieście powinni być traktowani przez urzędników z należytą uwagą i otoczeni opieką. Tymczasem działania Urzędu Miasta mają znamiona próby zamachu na podstawowe wolności obywatelskie, w tym czynnego i aktywnego życia w społeczeństwie, co w sytuacji starzenia się populacji powinno być priorytetem w działaniu samorządu miasta wojewódzkiego – uważa Mateusz Machnicki, który zwraca również uwagę na fakt nieprecyzyjnego formularza przy zgłaszaniu wniosku.

– To smutne, że urzędnicy stworzyli wadliwy projekt uchwały w sprawie obywatelskiej inicjatywy, nakazujący podać "adres zamieszkania", po czym wymaga się weryfikacji adresu wpisu do spisu wyborców, który może być innym adresem w świetle prawa. Przy tym nie wymagano podania numeru PESEL, który jednoznacznie weryfikuje dane – dodaje.

Jak mówi nam przewodniczący Rady Miasta Kamil Suchański nie ma możliwości uzupełnienia danych ze względu na to, że wniosek przeszedł już całą procedurę. – Żałuję, bo popieram powstanie takiego pomnika, choć może nie w tej formie. Niestety nic nie możemy z tym już zrobić - dodaje.

Członkowie komitetu wystosowali dziś do Urzędu Miasta specjalne oświadczenie w tej sprawie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO