MIASTO
Aby pamięć o nich nie zginęła
W Punkcie Promocji Kielc można oglądać nową wystawę, upamiętniającą walki żołnierzy i ludności cywilnej w obronie Kielc piątego września 1939 roku. Towarzyszy ona wydarzeniu "1939. Bój o Kielce".
Wystawa składa się z plansz edukacyjnych oraz prezentuje oryginalne uzbrojenie i wyposażenie Wojska Polskiego z okresu międzywojennego.
– Jest to zwieńczenie blisko dziesięcioletniej pracy na rzecz przypominania kielczanom, że piątego września przy Kadzielni miała miejsce heroiczna, całodniowa obrona miasta. Wystawa pokazuje chronologicznie walkę o Kielce oraz sylwetki dowódców po obu stronach konfliktu. Chcemy również pokazać dorobek polskiej inżynierii i myśli technologicznej. Duża część oficerów Wojska Polskiego miała wyższe wykształcenie, którzy na co dzień zajmowali się konstruowaniem urządzeń zarówno dla wojska, jak i dla cywilów – mówi Grzegorz Wdowiak, wiceprezes SRH 4 pp Leg.
W czasach II wojny światowej bardzo ważne było poczucie wspólnoty w społeczeństwie.
– Z dramatyczną historią wiąże się postać błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego, który pomimo zakazu Niemców i represji pochował poległych ludzi na Cmentarzu Nowym w Kielcach. Był znany z działalności na rzecz pomocy Polakom i Żydom w okresie okupacji, a w styczniu, w1942 roku zapłacił za to najwyższą cenę - został zamęczony w obozie koncentracyjnym – wyjaśnia Wdowiak.
Wystawę przygotowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Można zobaczyć ją w Punkcie Promocji Kielc od godziny 12 do 17.