KULTURA
Najlepsze, domowe spektakle przyjadą do Kielc
Na przełomie września i października odbędzie się 4. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Do naszego miasta przyjadą miedzy innymi Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Katarzyna Herman oraz specjalni goście z Węgier.
Od 27.09 do 13.10 w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbędzie się kolejne święto teatru. Tematem przewodnim tej edycji będzie dom.
– Chcemy sprowadzać do Kielc spektakle, które spodobały się w innych miastach. Festiwal obejmie również debaty na bieżące tematy społeczne i kulturalne oraz dwa czytania sztuk teatralnych. Mottem całego festiwalu będzie dom – rozumiany jako sentymentalna przestrzeń tradycji oraz miejsce relacji międzyludzkich. Ten temat wybrał się sam, ponieważ w minionym sezonie był poruszany w wielu sztukach. Myślę, że przyciągnie on wiele osób – mówi Marcin Zawada, dyrektor festiwalu.
Teatr Żeromskiego odwiedzi wielu znakomitych gości. Ciekawie zapowiada się węgierski spektakl „Kartonpapa/Tata z Tektury”, który opowiada historię rodziny po śmierci ojca, który był tyranem.
– Publiczność czeka na gwiazdy. W spektaklu „Kruk z Tower” wystąpi w fantastycznej roli Katarzyna Herman. Pokazywana w KCK „Odyseja” to będą praktycznie same znane nazwiska. Specjalną troską otaczamy zagraniczne przedstawienie, ponieważ wiąże się ono z barierą językową. Nie trzeba od razu iść na kurs języka węgierskiego, aby zrozumieć sztukę. Oczywiście będziemy wyświetlać polskie napisy. Dodatkowo w trakcie pozostałych spektakli będą one w języku angielskim – dodaje dyrektor festiwalu.
Program wydarzeń:
27.09. KRUK Z TOWER reżyseria: Aldona Figura, Teatr Dramatyczny, Warszawa (Teatr Żeromskiego)
28.09. RESZTKI reżyseria: Ewelina Marciniak, Teatr Wybrzeże, Gdańsk (KCK)
29.09. Debata Nowe definicje – edukacja (Joanna Nawrocka i Daniel Arbaczewski, prowadzący: Wojciech Szot) (Teatr Żeromskiego)
30.09. SAMOTNOŚĆ PÓL BAWEŁNIANYCH, reżyseria: Radosław Rychcik, Teatr im. Żeromskiego, Kielce (Teatr Żeromskiego)
30.09. GO HOME, POLISH – wernisaż wystawy fotograficznej Michała Iwanowskiego (WDK, Galeria u Strasza)
01.10. ALTE HAJM/ STARY DOM reżyseria: Marcin Wierzchowski, Teatr Nowy, Poznań (KCK)
04.10. ŁATWE RZECZY reżyseria: Anna Karasińska, Teatr im. Jaracza, Olsztyn (Teatr Żeromskiego)
05.10. Czytanie dramatu „Grupa krwi” Anny Wakulik, reż. Mykola Panasiuk Debata Nowe definicje - dziadersi (Małgorzata Wdowik i Filip Pawlak, prowadząca: Anna Sańczuk) (Teatr Żeromskiego)
06.10. TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM reżyseria: Małgorzata Bogajewska, Teatr Ochoty, Warszawa (Teatr Żeromskiego)
07.10. Debata Nowa definicje – feminizm (Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, Zofia Krawiec, Joanna Ostrowska, prowadzenie: Paulina Małochleb) (Teatr Żeromskiego)
08.10. LUDVIG reżyseria: Jan Jeliński, Teatr im. Żeromskiego, Kielce (koprodukcja Nowy Teatr, Warszawa) (Teatr Żeromskiego)
09.10. ODYSEJA. HISTORIA DLA HOLLYWOODU reżyseria: Krzysztof Warlikowski, Nowy Teatr, Warszawa (KCK)
11.10. CHOLERNIE MOCNA MIŁOŚĆ reżyseria: Aleksandra Jakubczak, Teatr im. Horzycy, Toruń (Teatr Żeromskiego)
12.10. KARTONPAPA/TATA Z TEKTURY reżyseria: István Tasnádi, Szkéné Színház, Budapest (napisy w j. polskim) (KCK)
13.10. Czytanie dramatu „Wolny strzelec” Ishbel Szatrawskiej, reż. Karolina Kowalczyk (Teatr Żeromskiego)
Bilety na spektakle są już dostępne. Na czytania, wystawę i debaty wejście jest bezpłatne.