KULTURA
Przyznano Świętokrzyskie Nagrody Kultury 2020
Świętokrzyska Nagroda Kultury każdego roku przyznawana jest przez zarząd województwa po to, by uhonorować osoby, instytucje, stowarzyszenia oraz zespoły za wyjątkowe dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej, a także upowszechnianie i ochronę dziedzictwa narodowego.
W tym roku do Świętokrzyskiej Nagrody Kultury aplikowało 51 wniosków. Jest to rekordowa liczba w porównaniu do dotychczasowych naborów. Kandydaci zostali wybrani przez Kapitułę Świętokrzyskiej Nagrody Kultury. W jej skład wchodzili: Andrzej Bętkowski – przewodniczący komisji oceniającej, Agnieszka Buras – przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu sejmiku województwa świętokrzyskiego, Magdalena Kusztal – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego, Sylwester Furmańczyk – prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Muzyka”, Grzegorz Cuper – przedstawiciel środowiska kultury, Marian Rumin – historyk sztuki, przedstawiciel środowiska kultury.
Nagrody I stopnia przyznano za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim, bądź za całokształt osiągnięć. Z kolei nagrody II stopnia wręczono za osiągnięcia o dużym znaczeniu dla rozwoju życia kulturalnego w naszym województwie. Zarząd zadecydował również o przyznaniu honorowej nagrody w postaci statuetki.
Nagrodę I stopnia otrzymała Ewa Okońska, od przeszło 30 lat kierownik Redakcji Publicystyki w Polskim Radiu Kielce. Jest jedną z najdłużej pracujących dziennikarek w Rozgłośni Polskiego Radia Kielce. Drugą laureatką nagrody I stopnia jest Ludmiła Worobec-Witek, absolwentka Szkoły Talentów im. S. Kruszelnickiej oraz Lwowskiego Konserwatorium im. M. Łysenki. To także muzyki Filharmonii Świętokrzyskiej, nauczyciel klasy skrzypiec w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach, a także członek zespołu „STRAUSS ENSEMBLE”, który współpracuje z najlepszymi śpiewakami operowymi i operetkowymi w kraju. Ludmiła Worobec-Witek podejmuje bardzo dużo inicjatyw na rzecz szkoły oraz lokalnego środowiska. Organizuje m.in. liczne popisy klasowe, okolicznościowe koncerty uczniów w Busku-Zdroju i Jędrzejowie, jak również koncerty dla szkół i przedszkoli.
Nagrodę II stopnia przyznano Małgorzacie Kowalskiej, Karolinie Magdalenie Kozieł, Jerzemu Krzemińskiemu, Jerzemu Osieckiemu, Andrzejowi Paździerzowi, Marcelowi Sabatowi, Urszuli Stępień, Rafałowi Urbańskiemu, Kazimierze Zapałowej, a także Studiu Tańca i Stylu Rewanż.
Nagrody honorowe – statuetki otrzymał Zespół Muzeum Narodowego w Kielcach, w którego skład wchodzą: prof. dr hab. Robert Kotowski – dyrektor, koordynatorzy projektu: dr Agnieszka Kowalska – Lasek (zastępca dyrektora), Magdalena Klamka (zastępca dyrektora). Zespół zrealizował projekt "Modernizacja Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Kielcach". Drugą nagrodę honorową otrzymał Zespół w składzie: dr Jerzy Tomasz Bąbel, Artur Jedynak i Kamil Kaptur. Grupa działa na rzecz wpisania Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2019 roku.
Oprac. na podst. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego