KOŚCIÓŁ
Noc Świętych w diecezji kieleckiej
Już po raz dziewiąty 31 października, w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych w wielu parafiach naszej diecezji odbędzie się tzw. Noc Świętych. To forma modlitewnego czuwania przy relikwiach świętych i błogosławionych. Według kapłanów jest to nie tylko alternatywa dla Halloween ale także przypomnienie, że każdy jest powołany do świętości.
- Noc Świętych to inicjatywa, która wyszła od młodzieży pragnącej kultywować te wszystkie tradycje, które są wpisane w życie chrześcijańskie. To wydarzenie, to także wspaniała okazja, by zatrzymać się i pomyśleć nad swoim życiem. Święci mają nam w tym pomóc. Mają pokazać, że ich życie też nie było łatwe, też musieli zmagać się z wieloma problemami, a mimo to zawsze trwali przy Jezusie - podkreślił w rozmowie z naszą reporterką ks. Łukasz Zygmunt, diecezjalny duszpasterz młodzieży. - Papież Benedykt XVI powiedział kiedyś, że ludzie święci i błogosławieni są reformatorami naszego życia. Ja się z tym zgadzam. Gdyby świat bardziej wpatrzył się w świętych i zaczął ich naśladować, nie byłoby tylu wojen i nienawiści – podsumował.
Noc Świętych obchodzona będzie m.in. w Kielcach, Bodzentynie, Chmielniku, Łopusznie i Proszowicach. Ksiądz biskup Jan Piotrowski będzie przewodniczył czuwaniu modlitewnemu organizowanemu przez parafie NMP Matki Kościoła w Dąbrowie i Ducha Świętego w Kielcach. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00 I nieszporami z Uroczystości Wszystkich Świętych w kościele w Dąbrowie, następnie wierni wyruszą w procesji z relikwiami do kościoła Ducha Świętego na Stoku.
Wyjątkowe uroczystości będą miały miejsce w Daleszycach. Po raz pierwszy odbędą się tam Dekanalne Dni Świętych. Wszystko rozpocznie się 29 października o 17.30 Mszą świętą z wprowadzeniem relikwii bł. Wincentego Kadłubka i bł. Czesława, a zakończy 31 października Nocą Świętych o godz. 20:00. – Dni Świętych organizujemy po to, by przybliżyć wiernym nadchodzące uroczystości. Mają one uświadomić wszystkim, że każdy z nas jest powołany do świętości - podkreślił ks. Dominik Terczyński, wikariusz parafii w Daleszycach. – Jest to też znak sprzeciwu chrześcijan wobec tego, co coraz częściej odbywa się i w Polsce. Mowa o Halloween. Warto pamiętać, że ta z pozoru niewinna zabawa ma swoje korzenie m.in. w religiach staro-pogańskich i promuje okultyzm oraz magię, które nie są godne chrześcijan. Przykre jest także to, że akurat ten zwyczaj wsiąka w naszą kulturę, pielęgnują go szkoły a inne te chrześcijańskie, jak na przykład wspomnienie św. Patryka są pomijane – podsumowuje kapłan.
Szczegółowe informacje o Nocy Świętych w diecezji kieleckiej dostępne są na stronie: http://www.diecezja.kielce.pl/noc-swietych-2016