Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Poznajmy piękno naszych parków

niedziela, 02 lipca 2023 16:22 / Autor: Paweł Michalec
Poznajmy piękno naszych parków
Poznajmy piękno naszych parków
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Prastare skały, bogactwo i różnorodność gatunków roślin oraz zwierząt, urzekające doliny i wąwozy, mnogość ważnych historycznie miejsc… Świętokrzyskie Parki Krajobrazowe kuszą rozmaitymi walorami.Tym razem zapraszamy do odwiedzenia dwóch z nich: Jeleniowskiego oraz Sieradowickiego Parku Krajobrazowego.

Zarówno Jeleniowski, jak i Sieradowicki Park Krajobrazowy należą do Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Ta instytucja dba o popularyzację wartości przyrodniczych i historycznych tych wyjątkowych miejsc.

EDUKACJA POPRZEZ KONTAKT Z NATURĄ…

Wychowanie młodzieży w poszanowaniu przyrody i dziedzictwanarodowego to istotny element działalności, jakąpodejmuje Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich ParkówKrajobrazowych. W ramach tej inicjatywy odbywasię szereg wydarzeń organizowanych we współpracy zeświętokrzyskimi szkołami. Najczęściej są to prelekcje, quizy,wystawy i konkursy. Dzieci i młodzież poznają poprzez niewalory parków krajobrazowych, a także założenia zasadochrony przyrody i środowiska. Rocznie z najróżniejszychform edukacji ekologicznej korzysta kilkanaście tysięcyuczniów.Najbardziej interesującą i pobudzającą naturalną ciekawośćświata formą edukacji są oczywiście wycieczki. Kilkugodzinnypobyt w terenie obfitującym w unikalne gatunkiroślin i zwierząt, jest najlepszą formą edukacji przyrodniczej.Podczas leśnych wypraw dzieci poznają równieżbogatą historię regionu. Jedną z podstawowych zasad, jakieprzybliżane są uczestnikom jest ta, iż na łonie natury należy„zostawić po sobie tylko ślady stóp”.Warto wspomnieć o zajęciach, które odbywają się w NiwachDaleszyckich, w tamtejszym ośrodku edukacyjno-rekreacyjnym,wyposażonym w bogatą infrastrukturę edukacyjną.To na przykład tak zwane światowidy, czyli sześcianyzdobione motywami liści lub owoców. Są też gry sprawdzającewiedzę z zakresu gatunków drzew i ptaków orazskocznie, na których sprawdzimy… rekordy zwierzątw skokach. W Niwach Daleszyckich zagramy też w zgadujzgadulę dotyczącą skarbów przyrody, skorzystamyz punktu obserwacyjnego i fotościanki.

… I W SALI DYDAKTYCZNEJ

Zajęcia edukacyjne odbywają się także w siedzibach ZespołuŚwiętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych,przy ulicy Łódzkiej w Kielcach oraz w KrzyżanowicachŚrednich, nieopodal Pińczowa. Na dziecii młodzież czekają tam sale dydaktyczne nawet dla 30osób.Są one wyposażone w najróżniejsze pomoce dydaktyczne:sprzęt audio-wideo oraz mapy, tablice dydaktyczne czymikroskopy stereoskopowe. Dzięki tym sprzętom dzieciakiw ciekawy sposób poznają zagadnienia dotyczące przyrody.Zajęcia szybko mogą przenieść się z sali na ścieżkidydaktyczne wokół budynków, a tam młodzi miłośnicynatury korzystają także z lup, kompasów i lornetek.Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowychorganizuje też szereg konkursów zarównodla przedszkolaków, jak i uczniów szkół podstawowychi średnich. Wśród nich wymienić można na przykład ogólnopolskąrywalizację „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”,a także „Poszukiwaczy wiosny”, „Bocian biały naszymsąsiadem” czy konkurs plastyczny „Krajobraz: doświadczamw pełni”.Warto wiedzieć, że Zespół Świętokrzyskich i NadnidziańskichParków Krajobrazowych zajmuje się też inwentaryzacjąsiedlisk przyrodniczych, stanowisk roślin, zwierząti grzybów oraz oceną czy istniejących i potencjalnychzagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych parków krajobrazowych.

***

Jak więc widać, nie brakuje sposobów na poznanie pięknanaszych parków. Skorzystajmy z ich uroków.

 

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO