Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Można też rowerem!

niedziela, 02 lipca 2023 16:36 / Autor: Paweł Michalec
Można też rowerem!
Można też rowerem!
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Parki krajobrazowe to wyjątkowe miejsca także dla tych, k tórzy nie wyobrażają sobiewycieczki bez roweru. Miłośnicy jednośladów znajdą szereg wyjątkowych tras zarównona terenie Jeleniowskiego, jak i Sieradowickiego Parku Krajobrazowego

Przejażdżka rowerowa połączona z poznawaniem okolicyi ciekawostek historycznych, a później piknik naświeżym powietrzu – to coś, do czego nikogo nie trzebazbyt długo namawiać. Jak się okazuje, przepiękne trasydla rowerzystów na każdym poziomie zaawansowaniamamy dosłownie na wyciągnięcie ręki!

JELENIOWSKIE ŚCIEŻKI

Na terenie Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego znajdujesię sporo z nich. Są przygotowane zarówno dlaprofesjonalistów jak i tych, którzy na rower wybierająsię rekreacyjnie. Na początek coś dla tych lubiącychnieco więcej adrenaliny:

-Takie osoby powinny wybrać się na JeleniowskieŚcieżki, które znajdują się w Paśmie Jeleniowskim,w pobliżu Witosławic i Szczytniaka. Znajdziemy tamtrzy trasy enduro: dwie zjazdowe: „Świst” i „Trzygłów”oraz jedną podjazdową: „Strumyk”. To świetnie przygotowaneszlaki, które stworzyła grupa Ostrower wrazz Nadleśnictwem Łagów. Znajdziemy tam zarówno naturalneprzeszkody, jak i hopki oraz mostki – wyliczaMagdalena Osełka, kierownik Regionalnego CentrumInformacji Turystycznej w Kielcach.

„PARTYZANCKIE ŚCIEŻKI”

Równie atrakcyjny dla miłośników jazdy na rowerzejest Sieradowicki Park Krajobrazowy. Na jego terenieznajdziemy zarówno trasy nawierzchniami miękkimi,jak i z drogą kamienistą, czyli tak zwanymi kocimi łbami.Cykliści wybierający w te okolice na przejażdżkę, będąmijać szereg miejsc ważnych historycznie, jak na przykładmogiły powstańcze.Jeszcze jedna dobra wiadomość: już 2 lipca 2023 otwarta zostanie nowa trasa rowerowa, o nazwie „PartyzanckieŚcieżki”. W związku z tym odbędzie się I RowerowyRajd MTB, a miejsce startu i mety to terenzbiornika Lubianka. Trasa o długości 18 kilometrówzostała wytyczona na terenie Sieradowickiego ParkuKrajobrazowego. Wydarzenie organizuje StowarzyszenieSPK Bike, które aktywnie działa na rzecz poprawyinfrastruktury rowerowej na terenie parku i nie tylkotam.„Partyzanckie Ścieżki” będą na całej długości oznaczoneniebieskimi strzałkami na białych kółkach. Oznaczeniebędzie w pełni dostępne od 2 lipca

.***

Tak więc chyba nie trzeba nikogo przekonywać, ze Jeleniowski i Sieradowicki Park Krajobrazowy to miejsca,które polecają się wszystkim – i dzieciom i dorosłym,zarówno tym, którzy lubią rowerowe wyprawy jak i piesze wędrówki.

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO