Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Ekologia od małego!

niedziela, 27 sierpnia 2023 09:11 / Autor: Paweł Michalec
Ekologia od małego!
Ekologia od małego!
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Powszechnie wiadomo, że rozwiązania ekologiczne będą popularne, jeślisięgną po nie już najmłodsi. Jak sięokazuje, nie brakuje jednak pomysłówna przekazywanie wiedzy tak, by przyswajały ją już nawet przedszkolaki.Sposobów jest cała masa!

Ekologiczne konkursy, gry i zabawy, szkolne lekcje, wycieczkii warsztaty: to tylko część ze sposobów na to, by już maluchybyły eko. Sprawdziliśmy, co w tym zakresie dzieje się w województwie świętokrzyskim.

KREATYWNE POMYSŁY

Świętokrzyskie szkoły mają swobodę we wprowadzaniu działańw zakresie edukacji ekologicznej – podkreśla KazimierzMądzik, świętokrzyski kurator oświaty. I bardzo dobrze imto wychodzi.- Nie brakuje najróżniejszych akcji, które prowadzą świętokrzyskieszkoły, by lekcje ekologii była dla dzieci ciekawei atrakcyjne. Wśród nich wspomnieć można choćby akcjesprzątania świata. To godziny lekcyjne do dyspozycji wychowawcówklas, na przykład w ramach geografii lub bioloautor gii. Szkoły mają wiele możliwości, by edukację ekologicznąwprowadzić dzieciom, bez odrębnego przedmiotu. Zależyto od pomysłów nauczycieli i dyrektorów szkół – wyjaśniaświętokrzyski kurator oświaty.Warto podkreślić, że zakres treści ekologicznych i sposób ichprzekazywania zmienia się, w zależności od wieku dzieci. Takwięc na przykład maluchy z najmłodszych klas dowiadują sięjakie są zasady segregowania śmieci i które kolorowy pojemnikówprzeznaczone są na dane odpady, a młodzież – poznajemechanizmy powstawania smogu i uczy się, w jaki sposóbmożna z nim walczyć.W wielu szkołach odbywają się także konkursy, w którychdzieci mogą proponować własne pomysły ekologiczne, a później– wraz z przyjaciółmi je realizować. Uczniowie świętokrzyskichplacówek biorą udział w zajęciach plastycznychzwiązanych z przyrodą, konkursach wiedzy, ale także działają„w terenie” – sadzą drzewka, segregują śmieci i sprzątają swojenajbliższe otoczenie.

W PRACOWNI ŁATWIEJ

Pomocne w kreatywnym przekazywaniu wiedzy ekologicznejsą projekty organizowane przez Wojewódzki Fundusz OchronyŚrodowiska w Kielcach. Na początku sierpnia rozstrzygniętokolejny konkurs na pracownie ekologiczne w szkołach- W każdym powiecie uhonorowano po dwie szkoły. W placówkachpowstaną pracownie odnawialnych źródeł energiioraz pracownie biologiczne – mówi Kazimierz Mądzik.Jak pracują wiatraki, panele fotowoltaiczne, a jak urządzeniazasilane wodorem? Między innymi tego mogą się nauczyćdzieci w szkolnych pracowniach – „zielonych sercach” placówek.Możliwość zobaczenia „na własne” oczy i dotknięciatego typu urządzeń jest bezcenna.- Dzięki takim miejscom, dzieci i młodzież mogą własnoręcznieprzeprowadzać eksperymenty, zrobić badania, sprawdzićjakość powietrza. To naprawdę szeroki aspekt i urządzeńi wyposażenia sal – zauważa Ryszard Gliwiński, prezes WojewódzkiegoFunduszu Ochrony Środowiska i GospodarkiWodnej w Kielcach.Dzięki wsparciu funduszu, świętokrzyskie placówki mogąkupić przedmioty i pomoce naukowe, które umożliwią praktycznelekcje przyrody.Wśród placówek, w których powstaną takie miejsce jest międzyinnymiZespół Szkół Ponadpodstawowych w Końskichi Stąporkowie, a także placówki w gminie Bałtów oraz Moskorzew,czy powiat staszowski. Podpisane 10 sierpnia dofinansowaniawyniosą ponad milion siedemset tysięcy złotych,a w całej Polsce ma powstać 760 ekopracowni.***Jak widać powyżej, pomysłów na ekologiczną edukację jestwiele. Wystarczy chcieć!

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO