Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Ekologia dla każdego

niedziela, 13 sierpnia 2023 10:10 / Autor: Paweł Michalec
Ekologia dla każdego
Ekologia dla każdego
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Oszczędzanie wody, gaszenie światła, segregacja odpadów… Ekologicznych działań, które może podjąć każdy z nas jest wiele. Jak efektywnie oszczędza ćwodę i jakie proste działania mogą nam to ułatwić? Zapraszamy do lektury!

To, że należy zakręcać wodę podczas mycia zębów wiedzą jużprzed-szkolaki. Okazuje się, że jest mnóstwo z pozoru zupełnieprozaicznych czynności, które pomogą nie tylko środowisku,ale i naszym portfelom.

ZMYWARKA JEST WAŻNA

O oszczędzaniu wody powinniśmy pamiętać już podczas dokonywaniazakupów. Jednym z przykładów może być wybórzmywarki. Ten sprzęt pomaga nam nie tylko w codziennychczynnościach, ale także w rozsądnym gospodarowaniu wodą.Zmywarki podbierają do mycia zimną, a więc tańszą wodę.Dużym plusem jest to, że w większości modeli możemy dodatkowowybrać program ekologiczny, który zużywa znaczniemniej prądu.Kolejną ważną kwestią jest uruchamiane zmywarki czy pralkidopiero wtedy, gdy jest ona pełna. Pomoże na to zmniejszyćczęstotliwość korzystania z takiego sprzętu, a w konsekwencji– zmniejszyć zużycie wody.- Pamiętajmy o tym, by kupując urządzenie gospodarstwa domowego,oprócz zużycia prądu zwracać uwagę na zużyciewody. Mowa oczywiście o pralkach i zmywarkach. Podstawowazasada to po prostu rozsądne gospodarowanie wodą pitną –zakręcanie kranu podczas mycia zębów czy goleniu – wystarczymieć ze sobą kubeczek. Kolejna sprawa to oszczędność przyzmywaniu naczyń. Takie codzienne nawyki mogą zmienić wiele– przypomina Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego FunduszuOchrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.Tak prosty sposób na oszczędzanie wody jak wybieranie prysznicazamiast wanny, ma konkretne przełożenie na liczby. Podczaskąpieli w standardowej wannie (160-170 cm długości)zużywamy nawet 170 litrów wody. Z kolei kilkuminutowy prysznic wiąże się z użyciem około 40 litrów wody. Ci bardziejpomysłowi wykorzystują ponownie wodę po kąpieli - przykładowodo mycia podłogi.

POMOCNE TRIKI!

Jest cała lista pomysłów, które można wykorzystać takżew kuchni, by oszczędzić wodę i pieniądze. Niektórzy wykazująsię sporą kreatywnością, choćby poprzez ponowne wykorzystaniewody na przykład po ugotowanym ryżu czy ziemniakach,do innych dań. Kolejną kwestią jest mycie warzyw i owocóww misce, a nie pod bieżącą wodą. W ten sposób oszczędzamynawet 20 litrów wody dziennie, co oczywiście przekłada się namniejsze rachunki za nią. Zdecydowanie lepszym wyboremjest również gotowanie pod przykryciem – umożliwia onoograniczenie parowania wody. Wiąże się to z oszczędnościąnie tylko jej, ale i gazu lub prądu.Kap, kap, kap… - taki dźwięk może przyprawić o utratę zmysłów.Ale nie tylko – z kapiącej baterii może wyciekać nawetpiętnaście litrów wody dziennie. Jeśli nie pospieszymysię z naprawą sprzętu, może wiązać się to z dużo większymirachunkami, ale i zaciekami oraz śladami kamienia w zlewie.Mówiąc o baterii, warto wspomnieć o perlatorze, a więc rodzajuspecjalnego sitka, które montuje się na wylocie baterii.Jego działanie polega na napowietrzeniu strumienia wody, cosprawia że mamy wrażenie, że wypływa jej z kranu znaczniewięcej. Dzięki małemu urządzeniu, zużywamy o wielemniej wody – może być to nawet sześć litrów w ciągu minuty!Obecnie można już nawet kupić baterie z wbudowanym perlatorem.Warto pamiętać także o tym, jak wiele wody zużywa się przyprodukcji ubrań. Według World Wildlife Fund, do produkcjibawełny na jedną koszulkę potrzeba 2700 litrów! Niebagatelnąkwestią jest więc powstrzymywanie się od kupowania niepotrzebnejodzieży czy zaglądanie do second handów, w którychmożemy dostać garderobę z drugiej ręki.

***

Woda jest nam niezbędna do życia i niemal każdy aspekt naszejcodzienności jest z nią związany. Szanujmy więc ją – dlasiebie i przyszłych pokoleń.

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO