Ekoaktywni
Na rowerze albo… hulajnodze!
Skutery, rowery, hulajnogi – zarówno te tradycyjne, jak i elektryczne cieszą się dużym zainteresowaniem i zdecydowanie poprawiają jakość powietrza w mieście.
Elektrycznych będzie 25 rowerów. Pięć zostanie dostosowanych do jazdy we dwójkę, a dziesięć będzie miało z przodu skrzynkę umożliwiającą transport zakupów czy przewóz dzieci bez dodatkowego fotelika. W sumie w Kielcach pojawi się również 57 stacji – fizycznych i wirtualnych. – Każdy rower będzie posiadał blokadę na tylnym kole, zwalnianą poprzez aplikację. Wystarczy zeskanować kod QR, znajdujący się z tyłu i na kierownicy. Można też pauzować przejazdy, na przykład podczas robienia zakupów – informuje Arkadiusz Zieliński z firmy Roovee Polska S.A. Pierwsze pół godziny jazdy rowerem będzie kosztować złotówkę, każde kolejne – dwa złote. Wypożyczalnia najpewniej ruszy w ostatni weekend czerwca.
Stanowią one świetną alternatywę dla samochodów. Co warto dodać – ekologiczną alternatywę. Jeśli chodzi o hulajnogi elektryczne, to w ostatnim czasie w Kielcach pojawił się kolejny operator, który oferuje ich wypożyczanie.
SPRZĘTU PRZYBYWA
– W zeszłym roku mieszkańcy naszego miasta bardzo chętnie korzystali ze skuterów elektrycznych, co oznacza, że lubiątego rodzaju rozwiązania. Mamy już dwóch operatorów wypożyczających hulajnogi, wkrótce dołączy do nich Bolt. To ważny alternatywny środek transportu – uważa Agata Wojda, wiceprezydent Kielc. W planach są kolejne udogodnienia dla kielczan, jednocześnie wpisujące się w koncepcję transportu ekologicznego. W czerwcu swoją premierę będzie miał Kielecki Rower Miejski. To 250 jednośladów oddanych do dyspozycji mieszkańców naszego miasta. – W korzystaniu z nich pomoże specjalna aplikacja, dzięki której nie trzeba będzie zostawiać rowerów w stacjach. Chętni będą mogli korzystać z różnych rodzajów jednośladów: tradycyjnych, elektrycznych, cargo oraz tandemów. Liczymy, że staną się one alternatywnym środkiem transportu, który mocno wpisze się w koncepcję ekologicznego rozwoju miasta – dodaje pani wiceprezydent.
EKOLOGICZNIEJ I ZDROWIEJ
Z danych wynika, że w europejskim transporcie drogowym samochody osobowe odpowiadają za ponad 60 procentemisji CO2, która niszczy środowisko i zatruwa powietrze. A jak wiadomo, w centrach miast ruch jest największy, zatem i poziom spalin – najwyższy. Przesiadając się na rower, hulajnogę czy skuter elektryczny, dokładamy swoją cegiełkę do czystszego powietrza. – Obsługa hulajnóg i rowerów odbywa się poprzez aplikacje, jest intuicyjna i prosta. Zapewne część kielczan na początku wypróbuje ten sposób transportu ze zwykłej ciekawości, ale liczę, że szybko się do niego przekonają – podkreśla Agata Wojda, wiceprezydent Kielc. Warto przypomnieć, że policjanci w całym kraju co jakiśczas przeprowadzają akcję „Smog”. Ma ona na celu wyeliminowanie z ulic pojazdów, których stan techniczny bardzo szkodzi środowisku. Podczas kontroli funkcjonariusze analizują jakość spalin, informują też kierowców o negatywnych konsekwencjach zdrowotnych związanych ze smogiem.
***
Szczegóły dotyczące programów „Zielony samochód”,„eVAN” i „Koliber” są dostępne na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.