Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

W jaki sposób dobrać zasłony do koloru ścian?

środa, 25 października 2023 11:02 / Autor: Paweł Michalec
W jaki sposób dobrać zasłony do koloru ścian?
W jaki sposób dobrać zasłony do koloru ścian?
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Wybór odpowiednich, współgrających ze sobą kolorów do wnętrz to bardzo istotna kwestia. Wpływa ona na funkcjonalność pomieszczenia i samopoczucie jego użytkowników. Jeśli ściany są już pomalowane i dopiero wtedy przychodzi pora na zakup zasłon, warto uwzględnić kilka kluczowych wskazówek i zasad.

Dobór zasłon do koloru ścian

Zasłony wpływają na wygląd całego wnętrza. Trzeba więc w sposób przemyślany wybrać ich materiał wykonania i barwę. Wykorzystane odcienie w szczególnie dużym stopniu przekładają się na charakter pomieszczenia. Jest to istotne przede wszystkim w salonach, łazienkach czy kuchniach. Należy przy tym uwzględnić wybrany styl dekoracyjny. Ekstrawaganckie wnętrza urządza się w zdecydowanie inny sposób niż te eleganckie. Zasłony pełnią również funkcję praktyczną - w zależności od nasycenia tkaniny mogą rozjaśnić lub przyciemnić pokój.

Metraż pomieszczenia a kolor zasłon

Metraż pomieszczenia ma duże znaczenie w kontekście wyboru koloru zasłon. W niewielkich salonach, kuchniach i łazienkach sprawdzają się delikatne barwy, w tym biel, niezbyt intensywny błękit, zieleń oraz szarość. Umożliwi to wpuszczenie naturalnego światła do środka i optyczne powiększenie wnętrza. W przypadku dużego pokoju dziennego można pozwolić sobie na większe eksperymenty. Tkaniny w stonowanych barwach pasują do eleganckich aranżacji, z kolei krzykliwe nadadzą pomieszczeniu ekstrawaganckiego i oryginalnego charakteru. 

Jasne czy ciemne zasłony?

Tonacja farby pokrywającej ściany decyduje w dużej mierze o tym, czy lepiej będzie zdecydować się na zasłony jasne, czy ciemne. Delikatne farby (np. białe, szare) współgrają z jasnymi, lekko kontrastującymi zasłonami. Wówczas zasłona nie rzuci się w oczy zbyt mocno, a jednocześnie urozmaici wystrój. Lepiej nie stawiać w tym przypadku na czerń i brązy. Ciemne tkaniny można natomiast zestawiać z kolorami jaskrawymi, takimi jak żółty, pomarańczowy oraz czerwony. Ciemniejsze barwy pasują nie tylko do pokoi dziennych, ale również do beżowych kuchni. 

Kolejną opcją są zasłony wzorzyste urozmaicające aranżację. Jeśli dany wzór się znudzi, można zawsze wymienić zasłonę na inną. Trzeba przy tym pamiętać o zachowaniu zdrowego umiaru. 

Warto przejrzeć różne modele zasłon w sklepie internetowym. W Internecie można znaleźć zdecydowanie więcej opcji niż w sklepach stacjonarnych. Ułatwia to znalezienie idealnej zasłony pasującej do danego wnętrza i gustu domowników, zarówno pod względem koloru, jak i rozmiaru.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO