Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Trening autogenny Schultza – znana technika relaksacji

czwartek, 03 lutego 2022 11:05 / Autor: Radio eM
Trening autogenny Schultza – znana technika relaksacji
Trening autogenny Schultza – znana technika relaksacji
Radio eM
Radio eM

Trening autogenny Schultza jest metodą relaksacyjną, opracowaną przez Johannesa Heinricha Schultza – niemieckiego psychoterapeutę i psychiatrę. Polega on na wywołaniu metodą autosugestii stanu zbliżonego do hipnozy i wewnętrznej medytacji.

Trening autogenny Schultza – co to jest?

Trening autogenny Schultza został opracowany w 1932 r. To zestaw ćwiczeń, które bazują na metodach wykorzystywanych w medytacji zen i jodze, lecz bez bezpośrednich odwołań do tych systemów. Cechą główną treningu autogennego jest tytułowa autogenność. Wyraz „autogenny” wywodzi się z języka francuskiego od słowa , które oznacza „samorodny”, „samorzutny”, „powstały sam przez się”, „wywołany przez przyczyny wewnętrzne”. 

Z czego składa się trening autogenny Schultza?

Na trening autogenny Schultza składa się sześć etapów, a wśród nich: 

  • I etap (1–2 tydzień) – nauka doświadczania ciężaru ciała i wprowadzania go w bezwład,
  • II etap (3–4 tydzień) – nauka doświadczania uczucia ciepła,
  • III etap (5–6 tydzień) – regulacja pracy serca, 
  • IV etap (7–8 tydzień) – regulacja swobodnego oddychania, 
  • V etap (9–10 tydzień) – nauka doznawania uczucia ciepła w splocie słonecznym (w brzuchu), 
  • VI etap (11–12 tydzień) – nauka doznawania uczucia chłodu na czole. 

Początkowo relaksacja powinna wynosić od 3 do 5 minut i obejmować uczucie ciężaru. Następnie wydłuża się czas jej trwania do 10 minut, a do ćwiczeń dodaje się uczucie ciepła. Finalnie relaksacja powinna zajmować do 20–30 minut i składać się ze wszystkich etapów. 

Jak wykonywać trening autogenny Schultza?

Trening autogenny Schultza należy wykonywać od 1 do 2 razy na dobę, najlepiej o tej samej porze, godzinę przed położeniem się spać. Niewskazane jest wykonywanie ćwiczeń od razu po posiłku. Relaksacja autogenna Schultza powinna być wykonywana w wygodnej pozycji. Można ćwiczyć, leżąc na plecach lub na brzuchu, półleżąc lub siedząc z podparciem pleców.

Oprócz pozycji zapewniającej wygodę ważny jest odpowiedni strój do ćwiczeń – odzież nie powinna krępować ruchów. Zadbać trzeba również o przestrzeń do realizacji ćwiczeń. Trening można wykonywać w domu, ogrodzie czy w innym miejscu, ważne, aby panowały tam cisza i spokój, było ciepło i nie brakowało świeżego powietrza. Do ćwiczeń można włączać muzykę relaksacyjną.

Do czego stosowany jest trening autogenny Schultza?

Trening autogenny Schultza to technika relaksacji, której celem jest zmniejszenie napięcia mięśniowego i napięcia w obrębie nerwów. Metoda ta może stanowić element wspomagający leczenie wielu schorzeń i zaburzeń, w tym m.in. z zakresu układu nerwowego, hormonalnego, oddechowego oraz o charakterze psychosomatycznym. Z jej dobroczynnego wpływu korzysta się dodatkowo podczas zabiegów położniczych i dentystycznych czy leczenia chirurgicznego.

Trening autogenny Schultza ma pomagać w kształtowaniu takich cech, jak: autoobserwacja, wytrwałość, współpraca. Metoda zapewnia lepszy wgląd w samego siebie i pomaga w zwalczaniu lęku, niepewności, stresu czy przygnębienia. Trening wykorzystywany jest również w psychofizycznej regeneracji sił organizmu. Technika ta używana jest w pracy z dziećmi nadpobudliwymi psychoruchowo.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO