CIEKAWOSTKI
Styl preppy czyli niezobowiązująca elegancja w męskim wydaniu
Proste kroje, klasyczna kolorystyka i casualowe stylizacje, a wszystko to pod znakiem najpopularniejszych, światowych marek - poznaj styl preppy i dowiedz się, jak tworzyć stylizacje wpisujące się w jeden z najgorętszych trendów tegorocznego lata.
Styl preppy czyli z Bluszczowej Ligi wprost na pokazy mody
Styl preppy bywa niekiedy określany mianem mody dla amerykańskich elit, a zatem ludzi kształcących się w murach najbardziej prestiżowych uczelni, którzy wolny czas wypełniali rozrywkami takimi jak gra w golfa, jazda konna czy też wizyty w najlepszych restauracjach. Sama nazwa „preppy” pochodzi od słów „preparatory school”, będących po prostu określeniem szkoły dla uczniów przygotowujących się do podjęcia nauki na uczelni wyższej. Warto przy tym dodać, że nadmieniona grupa bywa określana mianem „prepsterów”. Co jednak najciekawsze to fakt, iż do stworzenia stylu preppy przyczynili się nie uczniowie, a tylko ich rodzice. W końcu to właśnie oni dbali o to, by pociechy trafiły do jednej z placówek Ivy League (czyli Bluszczowej Ligi). Sama Ivy League to po prostu lista ośmiu prywatnych uniwersytetów badawczych zlokalizowanych w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych, które uznawane są za najlepsze szkoły na świecie.
Wysoka jakość i firmowa metka – charakterystyka stylu preppy
W latach 40, 50 i 60 XX wieku – czyli okresie, w którym kształtował się opisywany trend modowy – jedną z najważniejszych cech stylu preppy była bardzo wysoka jakość materiałów wykorzystywanych do produkcji ubrań dla amerykańskiej elity. Poza tym dużą wagę przykładano do wytwornych, a zarazem subtelnych elementów takich jak np. logo marki. Jak zatem łatwo wywnioskować, poza jakością komponentów zwracano także uwagę na… naszytą po wewnętrznej stronie metkę.
Zaproś styl preppy do swojej szafy – przykładowe ubrania i dodatki
Zacznijmy do podstaw czyli od bielizny. Niemalże flagowym zestawem męskiej bielizny, który śmiało nawiązuje do stylistyki preppy są śnieżnobiałe bokserki calvin klein i przylegający do ciała tank top w identycznym odcieniu. Jeśli nie przepadasz za bokserkami, to możesz również sięgnąć po zdecydowanie luźniejsze szorty – białe lub też białe w błękitną kratę bądź pasy. A inne kolory? Niestety, preppy to styl stosunkowo konserwatywny, czego najlepszym przykładem jest mocno ograniczony wybór bielizny.
Nieco szersza gama barw obowiązuje natomiast w przypadku bielizny plażowej. Klasyczne „preperskie” kąpielówki męskie to niebieskie spodenki obszyte dość szeroką, białą lamówką. Co prawda barwami dominującymi w dalszym ciągu pozostają biel oraz odcienie błękitu i granatu, niemniej jednak znajdzie się też miejsce dla czerni, butelkowej zieleni czy nawet marynarskiej czerwieni.
Wśród koszulek i koszul w stylu preppy na prowadzenie wysuwają się przede wszystkich jasne, lekko dopasowane koszule z krótkim oraz długim rękawem, a także koszulki polo czyli sportowe kroje z kołnierzykiem i lamówką wokół krótkich rękawów. Wybór opisanych krojów nie jest naturalnie dziełem przypadku. Tak naprawdę stanowi on nawiązanie do popularnych sportów akademickich takich jak m.in. żeglarstwo, golf, czy tenis). Z tego też względu idealnym dodatkiem do koszuli czy też koszulki w stylu preppy jest sweter z dekoltem półokrągłym lub też w „serek” bądź też marynarka – najlepiej gładka lub w kratę.
Modelami butów, w jakich lubowała się męska część amerykańskiej elity były przede wszystkim lekkie mokasyny oraz obuwie wizytowe (najlepiej wykonane z matowej skóry w odcieniach brązu). Poza tym noszono lekkie, sportowe tenisówki – zarówno te wiązane, jak i wsuwane (w typie „slip on”).