Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Przesadzanie roślin doniczkowych wiosną

piątek, 11 lutego 2022 09:39 / Autor: Radio eM
Przesadzanie roślin doniczkowych wiosną
Przesadzanie roślin doniczkowych wiosną
Radio eM
Radio eM

Wczesna wiosna to bardzo dobry okres na zrobienie porządku ze swoimi doniczkowymi kwiatami. Rośliny budzą się powoli do życia, niektóre z nich wymagają nowego podłoża, a inne mogą mieć za ciasną doniczkę. Regularne przesadzanie roślin bardzo dobrze wpływa na ich wygląd oraz na kondycje. Nowa ziemia kwiatowa jest zasobna w składniki pokarmowe, ma odpowiedni odczyn oraz wolna jest od zarodników grzybów i od szkodników.

Jakie są najważniejsze zasady przesadzania roślin doniczkowych?

Rośliny powinny mieć podłoże, które dopasowane jest do ich potrzeb. Istotne znaczenie ma tutaj odczyn gleby oraz jej przepuszczalność. W większości przypadków sprawdzi się ziemia uniwersalna. To też cenny składnik do tworzenia mieszanek podłoży dedykowanych do grup roślin. Ziemia kwiatowa ma neutralny odczyn, jest przepuszczalna i żyzna. Nowa doniczka powinna być nieco większa od poprzedniej, dzięki temu system korzeniowy będzie miał optymalną ilość miejsca do rozwoju. Zbyt duży pojemnik nie jest zalecany w przypadku uprawy np. zamiokulkasów lub wężownic. Te rośliny lubią mieć ciasne pojemniki. Wysadzenie ich do za dużej doniczki zahamuje wzrost liści. Coroczne, wiosenne przesadzanie jest konieczne w przypadku roślin młodych, żarłocznych o intensywnym wzroście. Starsze okazy i sukulenty zaleca się przesadzać rzadziej. Rośliny wieloletnie, które są bardzo wysokie i okazałe mogą być przesadzane bardzo sporadycznie. Wtedy lepiej jest ostrożnie usunąć stare podłoże i uzupełnić pojemnik nową ziemią.

Przygotowanie podłoża oraz doniczek do przesadzania

Ziemia uniwersalna jest dobrym podłożem do uprawy trzykrotek, zielistek, skrzydłokwiatów, bluszczy. A jeśli doda się do niej lekkiego perlitu, piasku oraz keramzytu — będzie optymalnym podłożem do uprawy sukulentów. Dodatek torfu i perlitu sprawi, że podłoże będzie żyzne, ale też przepuszczalne, taką mieszankę zaleca się do pnączy egzotycznych, np. do filodendronów. Kwaśny torf dodany do ziemi kwiatowej obniży jej pH, przez co będzie ona doskonała do uprawy roślin kwasolubnych. Nowe doniczki powinny zostać dokładnie umyte lub odkażone, zwłaszcza jeśli pochodzą z uprawy innych roślin.

przesadzaniekwiatowautorgardeningsolutionsflickr.com2

Każda roślina wymaga odpowiedniego drenażu, z tego względu nie powinno się sadzić roślin bezpośrednio do osłonek. Drenaż można wykonać bardzo łatwo i szybko. Wystarczy na dno doniczki dać keramzyt. Nadmiar wody z podlewania zostanie odprowadzony i nie będzie szkodził korzeniom. Nieco innego podłoża wymaga storczyk. Dedykowane podłoże składa się z kawałków kory, z fragmentów torfu wysokiego oraz z włókien kokosowych. Storczyki wymagają też specjalnych osłonek, które są przeźroczyste.

Przesadzanie roślin — praktyczne porady

Rośliny, które rosły w ciasnych doniczkach mogą mieć bardzo ściśnięty system korzeniowy. Przed włożeniem rośliny do nowego pojemnika, warto rozluźnić i rozplątać nieco korzenie. Jeśli są one uszkodzone — należy je przyciąć, a ranę zabezpieczyć np. cynamonem i pozwolić jej zaschnąć. Jeden dzień przed przesadzaniem można podlać rośliny, wtedy sam zabieg będzie łatwiejszy, ponieważ ziemia nie będzie się osypywać. Roślina powinna zostać wsadzona na taką samą głębokość, na której rosła w poprzednim pojemniku. Podłoże można delikatnie uklepać, rośliny należy podlać, aby dobrze się zaaklimatyzowały w nowym miejscu. Roślin świeżo przesadzonych nie powinno się nawozić nawozami sztucznymi. Nowe podłoże ma wystarczającą ilość składników pokarmowych, które są dobrze i łatwo dostępne w pierwszych tygodniach wzrostu. Nawozy wieloskładnikowe zaleca się stosować dopiero po pewnym czasie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO