Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Kielce na Europaragedonie

piątek, 10 maja 2019 15:25 / Autor: Magdalena Nowak
Kielce na Europaragedonie
Kielce na Europaragedonie
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W dniach 5-8 maja w Splicie w Chorwacji partnerzy międzynarodowego projektu EUROPARAGEDON spotkali się by porozmawiać o tym, jak aktywizować obywateli  Unii Europejskiej poprzez sport. Było to pierwsze spotkanie partnerów inicjatywy realizowanej przez Stowarzyszenie „Projekt Świętokrzyskie” w ramach programu ERASMUS+SPORT. Dzięki niemu niepełnosprawni sportowcy z Polski, Włoch, Grecji i Chorwacji mają szansę brać  udział w zawodach i rozgrywkach sportowych w Europie, a osoby pracujące z nimi - możliwość dyskusji o poprawie sytuacji niepełnosprawnych sportowców, sposobach lepszej ich integracji i zapobieganiu wykluczeniu społecznemu.

Spotkanie w Splicie rozpoczęło się rozgrywkami sportowymi, między innymi w kręgle, czy dart zorganizowanymi przez chorwackiego partnera projektu EUROPARAGEDON „The Sports Association of the Deaf Split-Dalmatia County” („Stowarzyszenie na rzecz aktywizacji sportowej osób niesłyszących regionu splicko-dalmatyńskiego”). Organizacja partnerska ze Splitu prężnie działa na rzecz aktywizacji osób głuchoniemych i zajmuje się przygotowywaniem niepełnosprawnych sportowców do udziału w olimpiadach i zawodach na szczeblu międzynarodowym. Skupia ponad 300 osób głuchoniemych z całego regionu splicko-dalmatyńskiego. – Osoby głuchonieme nie uważają się za niepełnosprawne, bo zarówno w sporcie jak i w innych dziedzinach życia osiągają takie same, a nawet lepsze wyniki – mówił Miro Opacak, prezes Stowarzyszenia na rzecz Aktywizacji Osób Głuchoniemych ze Splitu, sam od dziecka głuchoniemy. – To co nas ogranicza, to regulacje i brak systemu dostosowanego do edukacji osób niepełnosprawnych i ich udziału w życiu społecznym. Chorwacja jest państwem członkowskim Unii Europejskiej od 2013 roku, chcemy brać udział w projektach międzynarodowych, a dużą barierą jest chociażby język migowy, który przecież różni się w każdym kraju. EUROPARAGEDON to duży krok do tego, aby aktywizować osoby głuchonieme w wymiarze międzynarodowym – uzupełnił.  Nasuwa się pytanie, czy międzynarodowy język migowy  to wymysł czy potrzeba? Zdecydowanie potrzeba, o czym przekonali się uczestnicy międzynarodowego seminarium wymiany doświadczeń w ramach projektu Europaragedon 2019, które odbyło się w Splicie 7 maja. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji pracujących na rzecz osób niepełnosprawnych z Włoch, Chorwacji, Polski i Grecji. Podczas seminarium rozmawiano nie tylko o konieczności ujednolicenia języka migowego, ale również zasad dotyczących udziału osób głuchoniemych w olimpiadach sportowych. Podczas seminarium partnerzy międzynarodowi zaprezentowali swoje organizacje i osiągnięcia w dziedzinie aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Województwo Świętokrzyskie reprezentowali przedstawiciele Fundacji Dodadanka, Klubu Kibiców (Nie)Pełnosprawnych Kielce, Stowarzyszenia „Braterskie Serca”, a także Teatru Plastycznego SEN zrzeszającego osoby niesłyszące działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

 EUROPARAGEDON łączy! Be active, be sporty, be equal! To najczęściej wymieniane słowa. Cieszy fakt, że Festiwal Aktywności Fizycznej Osób Niepełnosprawnych Paragedon, od dwóch lat realizowany w Kielcach przez Stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie, spodobał się partnerom zagranicznym i jest podstawą do tworzenia kolejnych międzynarodowych inicjatyw. Podczas spotkania w Splicie partnerzy omawiali kolejne pomysły na wspólne projekty. Już za miesiąc kolejne spotkanie, tym razem we Włoszech, gdzie sportowcy z województwa świętokrzyskiego wezmą udział w zawodach w koszykówkę.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO