CIEKAWOSTKI
Kiedy należy dać psu karmę monobiałkową?


Żywienie psa z nietolerancją lub alergią pokarmową jest bardzo trudnym wyzwaniem dla właściciela. Najczęściej polega ono na żmudnym testowaniu wielu różnych karm i nadziei, że któraś z nich wreszcie rozwiąże problemy czworonoga. Dobrym pomysłem w tej sytuacji może natomiast okazać się karma monobiałkowa dla psa. Dlaczego? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Dla psów uczulonych na dany gatunek mięsa
Psy mogą borykać się z alergią lub nietolerancją pokarmową nie tylko na poszczególne dodatki, znajdujące się w składzie karm. Jednocześnie źródłem uczulenia może być dany gatunek mięsa. Większość dostępnych na rynku produktów to natomiast mieszanka różnych rodzajów mięs. W jednej puszce karmy możemy znaleźć jagnięcinę, cielęcinę, wołowinę, drób, a nawet mięso z królika. Jeden z tych składników może natomiast generować nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe u naszego pupila, w tym biegunkę, gazy i wymioty. Wtedy z pomocą przychodzi karma monobiałkowa.
Do zidentyfikowania problemu
Karma monobiałkowa dla psa nie tylko będzie stanowiła bezpieczny pokarm dla naszego pupila. Jednocześnie może pomóc bardzo precyzyjnie zidentyfikować samo źródło problemu. Wystarczy kupić kilka puszek karmy – każdą z innym rodzajem mięsa – i sprawdzić, która jest tolerowalna dla naszego psa, a która mu szkodzi. Niewykluczone, że drób będzie w stu procentach bezpieczny, a wołowina spowoduje niechciane "atrakcje" żołądkowe. Wiedząc co szkodzi naszemu pupilowi, łatwo natomiast dopasować mu odpowiednią dietę. Karma monobiałkowa dla psa sprzedawana jest w puszkach i saszetkach o różnych pojemnościach: 400 g, 500 g, 800 g, a także w mniejszych opakowaniach, idealnych do zrobienia próby. Można ją znaleźć w specjalistycznych sklepach zoologicznych, a także bezpośrednio u producenta.
Co zawiera karma monobiałkowa dla psa?
Karma monobiałkowa dla psa zawiera wyłącznie jeden gatunek mięsa. W tym w puszce można znaleźć nie tylko czyste mięso, ale również lubiane przez naszych pupili podroby. Często karma dla smaku oraz ułatwienia trawienia ma też w swoim składzie różnorodne dodatki, w tym chociażby ziemniaki i rosół z indyka. One ułatwiają trawienie, a jednocześnie poprawiają trawienie. Czytając etykietę karmy można też znaleźć w składzie witaminę D3, E oraz cynk, które dbają o stan skóry i sierści naszego zwierzaka. Warto przy tym stosować się do zaleceń dawkowania, umieszczonych na etykiecie produktu. Najczęściej dawka uzależniona jest od wagi psa. Pupil o masie 5 kg będzie mógł zatem zjeść z reguły jedną puszkę o wadze 400 g na dobę, a ten o masie 20 kg aż cztery takie puszki.