Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Hydroksyzyna - Kiedy się ją stosuje? Jak działa?

poniedziałek, 07 lutego 2022 09:02 / Autor: Radio eM
Hydroksyzyna - Kiedy się ją stosuje? Jak działa?
Hydroksyzyna - Kiedy się ją stosuje? Jak działa?
Radio eM
Radio eM

Wiele osób żyje w permanentnym stresie, do czego przyczyniają się różne czynniki. Nawet niezbilansowana dieta i brak ruchu działają stresogennie. W przypadku chronicznego stresu można mówić o wystąpieniu szeregu niepożądanych działań, jest to cichy zabójca, który prowadzi stopniowo do destrukcji organizmu. Najważniejsze jest to, aby nauczyć sobie z nim radzić, ale nie zawsze techniki relaksacyjne przynoszą oczekiwany efekt. Czasem konieczne jest stosowanie leczenia w celu uspokojenia układu nerwowego, zniwelowania lęków. Uspokajająco i przeciwlękowo działa hydroksyzyna, która może być stosowana także w przypadku wystąpienia świądu skóry ze względu na właściwości przeciwhistaminowe.

Czym jest hydroksyzyna i jak działa?

W przypadku hydroksyzyny można mówić o wszechstronnym działaniu: uspokajającym, przeciwlękowym, przeciwwymiotnym, przeciwświądowym. Jest to lek przeciwhistaminowy I generacji, który łagodzi objawy reakcji alergicznej. Przyczynia się do rozkurczenia mięśni emisji gładkich oskrzeli, roszenia naczyń krwionośnych, wspomaga wydalanie nadmiaru śluzu z układu oddechowego. Oddziałuje na układ nerwowy, pokonuje nawet barierę krew-mózg. Po hydroksyzynę sięga się w celu zniwelowania napięcia wewnętrznego i mięśniowego. Wykazuje te słabe działanie przeciwbólowe. W aptece można dostać leki z hydroksyzyną w postaci tabletek, syropu i roztworu przeznaczonego do wstrzykiwań. Najczęściej stosuje się ją doustnie, ale możliwe jest także podanie w formie zastrzyków domięśniowych. W drugim przypadku można mówić o zdecydowanie szybszym działaniu

Wskazaniami do stosowania hydroksyzyny są reakcje alergiczne skóry typu pokrzywka, wyprysk, rumień i świąd oraz pobudzenie psychoruchowe, stany lękowe, zaburzenia nerwicowe, uczucie niepokoju i zagrożenia. Po podaniu doustnym syropu z hydroksyzyną złagodzenie objawów następuje już nawet po pięciu minutach. Na pełen efekt trzeba jednak poczekać, pojawia się on mniej więcej po dwóch godzinach od zażycia leku. Warto też od razu zaznaczyć, że największą skuteczność hydroksyzyny obserwuje się przy stosowaniu minimalnych dawek. Trzeba również pamiętać o tym, aby leczenie hydroksyzyną było krótkotrwałe. Niewskazana jest przyjmowanie preparatów z hydroksyzyną w trybie ciągłym, co zwiększa to ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Czy każdy może stosować hydroksyzynę? Co ze skutkami ubocznymi?

Przy nadwrażliwości na składnik zawarty w leku z hydroksyzyną należy zastosować inny środek leczniczy. Przyjmowanie ich zwiększa też ryzyko wystąpienia zaburzenia pracy mięśnia sercowego, zdarzają się również przypadki zgonu sercowego. Dotyczy jednak pacjentów zmagających się zaburzeniami kardiologicznymi, dlatego w ich przypadku należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu hydroksyzyny. Lista przeciwwskazań do stosowania tej substancji jest wiele: nadciśnienie, astma, napady drgawkowe, zaburzenia rytmu serca, choroby nerek i wątroby, schorzenia tarczycy, problemy z oddychaniem, wrzody, niedrożność jelit. Przy stosowaniu hydroksyzyny mogą wystąpić działania niepożądane w postaci dolegliwości ze strony układu nerwowego, trawiennego i sercowo-naczyniowego. Do możliwych skutków ubocznych zalicza się także problemy dermatologiczne/ z układem oddechowym, nadmierną potliwość, zaburzenia widzenia, trudności w oddawaniu mocz.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO