Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Glicyna – opinie i właściwości. Materiał partnera

wtorek, 08 marca 2022 08:59 / Autor: Radio eM
Glicyna – opinie i właściwości. Materiał partnera
Glicyna – opinie i właściwości. Materiał partnera
Radio eM
Radio eM

Układ nerwowy- to tu mieści się główne centrum zarządzania organizmem. To dzięki właściwemu działaniu układu nerwowego jesteśmy w stanie myśleć, czuć czy wykonywać różne czynności. Złożoność budowy układu nerwowego z pewnością nie zdumiewa – aparat ten pełni tak wiele funkcji, że jego skomplikowana budowa zasadniczo wydaje się jasna.

Glicyna to jeden z ważniejszych neuroprzekaźników w ludzkim ustroju, którego właściwości coraz chętniej są wykorzystywane do suplementacji. Ten najprostszy strukturalnie aminokwas endogenny jest wytwarzany naturalnie przez nasz organizm. Glicynę możemy pozyskiwać także z pożywienia. Osoby chorujące na choroby metaboliczne są zmuszeni przyjmować specjalistyczne leki z glicyną.

Sprawdźmy, jakie są właściwości z punktu widzenia aktywności fizycznej i utrzymania zdrowego ciała, dowiedzmy się m.in. jakie jest działanie glicyny, zastosowanie glicyny, jaka jest cena glicyny i gdzie kupić glicynę. Więcej na temat glicyny odszukasz pod adresem https://ptbo.edu.pl/ w tym badania i inne dane.

Właściwości glicyny

Prozdrowotne właściwości glicyny są doceniane szczególnie w walce z niektórymi schorzeniami i chorobami. Są nimi niewydolność serca, niewydolność nerek, zapalenie stawów, chroniczne zmęczenie, zaburzenia snu, wrzody żołądka, zespół nieszczelnego jelita, zaburzenia neurobehawioralne i cukrzyca.

Ponadto glicyna wspomaga układ trawienny i odpornościowy. Wspiera absorpcję wapnia, uczestniczy w syntezie erytrocytów i hemoglobiny. Spowalnia rozpad białek odpowiedzialnych za budowanie tkanki mięśniowej i nasila ich regenerację. Jest ważna dla odpowiedniego funkcjonowania układu nerwowego oraz pracy mózgu. Glicyna zmniejsza uczucie niepokoju, ułatwia pamięć i koncentrację, polepsza jakość snu. Wzmaga efekt działania glutaminianu w mózgu. Zbawiennie wpływa na skórę i włosy. Ma działanie przeciwzmarszczkowe. Jakie są jeszcze inne właściwości glicyny? Oto one!

  1. Dzięki niej budowana jest masa mięśniowa, może ochraniać przed utratą masy mięśniowej.
  2. Pomaga w usuwaniu wolnych rodników – ma wpływ na produkcję glutationu.
  3. Substancja ta jest niezbędna do budowy hemu – może być pomocą dla osób z anemią, czy u osób zmagających się z przewlekłym zmęczeniem.
  4. Ma działanie anty padaczkowe.
  5. Tworzy strukturę kolagenu, jest neuroprzekaźnikiem – może więc wspomagać zdrowie stawów, kości oraz zwiększać ich elastyczność.
  6. Pomaga w regeneracji śluzówek i może wspomagać szczelność bariery jelitowej.
  7. Działa relaksacyjnie i anty lękowo. Glicyna może działać podobnie do neuroprzekaźników o działaniu blokującym na układ nerwowy.
  8. Glicyna wspiera zdrowy sen, poprawia głębokość snu, niweluje uczucie zmęczenia w ciągu dnia. Dobrze wpływa na długość fazy REM.
  9. Aminokwas ten niweluje objawy schizofrenii. Może pomagać osobom z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi (podana w dawce minimum 5g) i innymi poważnymi zaburzeniami psychicznymi.
  10. Poprawia przepływ krwi, dobrze wpływa na krążenie i zdrowie serca.
  11. Glicyna wzmaga przyswajanie wapnia.
  12. Niweluje stan zapalny.
  13. Ochrania przed uszkodzeniem wątroby- ma działanie detoksykacyjne i może zabezpieczać przed stłuszczeniem wątroby spowodowanym piciem trunków.
  14. Może być pomocą w leczeniu stanów zapalnych jelit.
  15. Może chronić przed ryzykiem rozwoju niektórych nowotworów.
  16. Przyczynia się do redukcji wagi.

Właściwości glicyny docenili również starsi ludzie, na których wywarła dobroczynny wpływ Z racji tego, że glicyna jest nieodzowna do tworzenia rozciągliwej, elastycznej chrząstki, pomogła im leczyć uszkodzone stawy i zapobiegła utracie ruchomości i funkcjonalności kości.

Działanie glicyny

Zbawienne działanie glicyny na układ nerwowy objawia się w codziennym funkcjonowaniu człowieka. Skuteczne przesyłanie sygnałów nerwowych oznacza utrzymanie wymaganej jakości procesów logicznego myślenia i zapamiętywania. Glicyna nadzoruje utrzymanie dobrego nastroju, nie dopuszcza do spadków jego poziomu, utrzymuje odpowiednią kondycję psychiczną, a głównie reguluje oraz poprawia fazy snu.

Oprócz tego, że działanie glicyny jest korzystne na ludzki system nerwowy, glicyna zapewnia też liczne korzyści na zupełnie obszarach naszego organizmu. Jednym z przykładów jest to, że bierze udział w biosyntezie kreatyny – jednego z bardzo ważnych suplementów dla osób ćwiczących. Kreatyna jest ''generatorem energii'' produkowanej w formie ATP skutecznie pogłębia anabolizm mięśniowy, co jednoznacznie wpływa na rozbudowę masy. Co więcej, kreatyna chroni przed nadmiernym zniszczeniem w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, prowadzi do zauważonego wzrostu siły i wytrzymałości.

Działanie glicyny jest również detoksykacyjne i oczyszczające, co oznacza, że umożliwia ona skuteczne usuwanie niechcianych i szkodliwych produktów przemiany materii. Co warto jeszcze dodać, to to, że glicyna jest zazwyczaj kojarzona z działaniem przeciwskurczowym i przeciwzapalnym.

Przeciwwskazania glicyny

Umiejętne stosowanie glicyny nie wywołuje żadnych skutków ubocznych ani działań niepożądanych. Nie należy jednak przekraczać odpowiedniej dziennej porcji do spożycia w ciągu dnia. Przeciwwskazania gliceryny dotyczą kobiet w ciąży, karmiących i dzieci. Stosować tylko po konsultacji lekarskiej. Gliceryna nie może być używana jako substytut zróżnicowanej diety. Nie wolno stosować również w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia. Chronić przed dostępem światła, przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym pomieszczeniu, niedostępnym dla dzieci. Glicyna nie jest także zalecana podczas wystąpienia biegunki. Może pogorszyć stan i prowadzić do wolniejszej rehydracji– to znaczy, że organizm będzie powtórnie nawodniony.

Stosowanie glicyny

Stosowanie glicyny jest zależne od nas. Nie ma żadnej górnej granicy, nie możemy jej przedawkować. Warto jednak mieć na uwadze, że najbezpieczniejsza dla zdrowia jest dawka od 15 do 60 gramów. Dawka 60 gramów przeznaczona jest dla osób, które cierpią na choroby związane z metabolizmem glicyny. Uczestnicy badań naukowych najczęściej przyjmowali glicynę w dawce pomiędzy 3 a 5 g dziennie. Glicyna w celach prozdrowotnych powinna być przyjmowana właśnie w takiej ilości.

Stosowanie glicyny nawet w bardzo wysokich dawkach (do 90 g dziennie) nie przyczynia się do wystąpienia poważnych skutków ubocznych. Objawy obserwowane przy przyjęciu tak dużych ilości glicyny dotyczą problemów z przewodem pokarmowym- ból żołądka, nudności rzadziej wymioty i wzdęcia.

Suplementacja glicyną przysparza trochę problemów ze względu na to, że jest to związek występujący najczęściej w postaci składnika, a nie jako samodzielny preparat. W większości przypadków glicyna będzie występowała w formule odżywek ukierunkowanych na podwyższenie poziomu testosteronu (zwanych potocznie boosterami). Jeśli chcemy uzupełnić nią codzienną, zbilansowaną dietę, wystarczy przyjąć 1,5 grama przed posiłkiem. Należy popić ją dużą ilością płynu, najlepiej czystej wody. Gdy chcemy poprawić jakość swojego snu, musimy przyjąć 3 gramy glicyny przed pójściem spać.

Niedobór glicyny nie zdarza się często. Jest raczej konsekwencją złej, ubogiej w białko diety. Ewentualnie powodem są choroby, podczas których dochodzi do utraty białka w organizmie.

Przekroczenie zalecanych dawek glicyny może nieść za sobą niemiłe konsekwencje. Wśród skutków ubocznych obserwuje się najczęściej senność, biegunki, nudności i wymioty.

Zastosowanie glicyny

Zastosowanie glicyny w leczeniu przynosi pozytywne rezultaty. Według naukowców z Uniwersytetu Karoliny Północnej glicynę można zastosować, aby złagodzić objawy takich schorzeń jak:

  • wrzody żołądka
  • zaburzenia snu
  • zaniki pamięci i koncentracji
  • starzenie się skóry
  • zapalenie stawów
  • zaburzenia neurobehawioralne
  • niewydolność nerek i serca
  • niewydolność układu sercowo-naczyniowego
  • zapalenie stawów,
  • cukrzycę,
  • zespół nieszczelnego jelita.

Jakie jest jeszcze inne zastosowanie glicyny? Zastosowanie glicyny (odpowiedniej jej dawki) w diecie dla sportowców i osób starszych będzie również doskonałym rozwiązaniem. Glicyna będzie doskonale działać, przyspieszać odbudowę mięśni oraz hamować rozpad białek mięśniowych. Glicyna może także pomagać w utrzymaniu masy mięśniowej, zwłaszcza u osób starszych, ponieważ pobudza hormony wzrostu.

Cena glicyny

Cena glicyny jest niezwykle zróżnicowana. Spowodowane jest to tym, że preparaty zwierające w swoim składzie ten aminokwas są produkowane przez różne marki. Na ostateczną cenę produktu wpływa wiele zmiennych- skład, gramatura, zastosowanie, działanie, zarówno forma preparatu, jak i sama marka producenta.

Gdzie kupić glicynę

Suplementy zawierające w swoim składzie glicynę są preparatami dostępnymi wszędzie. Aby dowiedzieć się, gdzie kupić glicynę musimy odwiedzić apteki, punkty sprzedaży odżywek dla sportowców oraz w sklepy internetowe.

Podsumowanie

Glicyna, jak już wspomniano na początku, występuje naturalnie w organizmie. Można ją jednak dodatkowo dostarczać w lekach i suplementach. Ma niezwykle dobroczynny wpływ na nasz organizm, a jej niedobory nie występują często. Suplementy zawierające glicynę coraz częściej są używane w stałej suplementacji sportowców oraz osób, które chcą uzyskać wsparcie dla organizmu. Glicyna cieszy się zainteresowaniem zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO