Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Fotowoltaika Kielce - czy nasłonecznienie sprzyja inwestycji?

czwartek, 28 października 2021 13:56 / Autor: Radio eM
Fotowoltaika Kielce - czy nasłonecznienie sprzyja inwestycji?
Fotowoltaika Kielce - czy nasłonecznienie sprzyja inwestycji?
Radio eM
Radio eM

Wbrew obiegowym opiniom, funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej nie wymaga bardzo wysokich temperatur i nieustannego nasłonecznienia. Upały i długo utrzymująca się słoneczna bezwietrzna pogoda to nie są najlepsze warunki dla ogniw PV, które są wtedy narażone na przegrzewanie się skutkujące spadkiem wydajności. Polska cieszy się optymalnymi warunkami klimatycznymi dla fotowoltaiki. Średnia moc promieniowania słonecznego na 1m2 powierzchni wynosi około 1000W. W zależności od regionu w Polsce rocznie usłonecznienie wynosi od 1390 do 1900 godzin.

Co oznacza termin

Nasłonecznienie (usłonecznienie) definiowane jest jako suma natężenia promieniowania słonecznego na określoną powierzchnię w określonym czasie i wyraża się np. w kWh/m2. Wiedza o tym, jakie jest średnie roczne nasłonecznienie na danym terenie, w jakich miesiącach i na jakich obszarach jest ono szczególnie intensywne, pomaga prognozować uzyski energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. W Kielcach i najbliższej okolicy średni roczny poziom nasłonecznienia wynosi 1100 kWh/kWp, co oznacza, że nasłonecznienie sprzyja inwestycji w fotowoltaikę. W przypadku mieszkańców Kielc pytanie nie brzmi zatem: czy warto inwestować w fotowoltaikę, ale: jaka moc instalacji i, co za tym idzie, jaka liczna paneli PV jest niezbędna, żeby zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne mojego domu, gospodarstwa rolnego czy firmy. Aby uzyskać dane szacunkowe, warto skorzystać z kalkulatora fotowoltaicznego, a jeśli uznamy, że są one obiecujące - zlecić audyt fotowoltaiczny w planowanym miejscu inwestycji. 

zielona energia fotowoltaika

Dlaczego warto zlecić audyt fotowoltaiczny przed zleceniem projektu instalacji PV

Audyt fotowoltaiczny to nic innego jak spotkanie inwestora z konsultantem oddelegowanym z ramienia firmy fotowoltaicznej, w miejscu, w którym planowana jest inwestycja. Konsultant może wtedy cały swój czas poświęcić inwestorowi: mają okazję spokojnie porozmawiać, przejrzeć niezbędną dokumentację związaną z budynkiem i działką oraz ustalić, których dokumentów brakuje, obejść całą posesję. Tylko w ten sposób da się ustalić rzeczywiste zapotrzebowanie energetyczne posesji, określić jej warunki terenowe i nasłonecznieniowe (znamy średnie roczne nasłonecznienie w mieście czy regionie, ale podczas audytu chodzi także o nasłonecznienie w tym jednym konkretnym miejscu), a także oszacować możliwości finansowe inwestora i  wskazać źródła poszukiwania ewentualnych dofinansowań. 

Czy osoby, które zainwestują w energię fotowoltaiczną w Kielcach, mogą skorzystać z rządowego programu „Mój Prąd”

Mieszkańcy Kielc i okolicy mogą starać się o dofinansowanie z rządowego programu "Mój prąd" 3.0. Bieżąca edycja realizowana będzie w latach 2021-2023, co oznacza, że umowy z wnioskodawcami będą podpisywane do 31.12.2023. Program skierowany jest wyłącznie do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, mających zawartą umowę kompleksową, czyli umowę z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD, zakład energetyczny), która reguluje kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Dofinansowanie ma formę dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji – nie więcej niż 3000 PLN na jedną instalację PV. 

Kielce: fotowoltaika dla domów jedno- i wielorodzinnych, gospodarstw rolnych i firm

Firma Synteza OZE działa nieprzerwanie w branży energetycznej od 2013 roku. Zajmujemy się sprzedażą i montażem systemów fotowoltaicznych oraz innych rozwiązań ekologicznych dla klientów indywidualnych, rolników i firm na terenie całej Polski. Warto zwrócić uwagę, że w warunkach miejskich istnieje teoretycznie także możliwość zainstalowania fotowoltaiki na balkonie w budynku wielorodzinnym (w bloku) pod warunkiem uzyskania pozwolenia i dopełnienia formalności z zarządem spółdzielni albo wspólnoty mieszkaniowej. Alternatywą dla paneli PV na indywidualnym balkonie jest instalacja fotowoltaiczna na dachu bloku. Pozyskana w ten sposób energia elektryczna może zasilać m.in. części wspólne budynków. 

Nasz oddział w Kielcach oferuje:

  • Bezpłatną kalkulację i doradztwo
  • Zindywidualizowaną ofertę
  • Montaż instalacji wraz ze zgłoszeniem do Zakładu Energetycznego
  • Pomoc w uzyskaniu korzystnego finansowania (w tym kompleksową pomoc w uzyskaniu dotacji „Mój Prąd”)

Synteza OZE oddział Kielce to oferta profesjonalnej instalacji najnowocześniejszych systemów fotowoltaicznych wraz z doskonałej jakości osprzętem elektrycznym od renomowanych producentów.

baner gwarancja premium

Podsumowanie

Warunki nasłonecznieniowe w Kielcach i najbliższej okolicy sprzyjają inwestycjom w fotowoltaikę. Efektywność fotowoltaiki jest tu bardzo wysoka: średni poziom nasłonecznienia wynosi 1100 kWh/kWp, a w praktyce oznacza to, że właściwie dobrane ogniwa fotowoltaiczne mogą pokryć zapotrzebowanie energetyczne każdej posesji, na której będą zamontowane - równie dobrze sprawdzą się także instalacje gruntowe. Redukcja rachunków za energię elektryczną, wynikająca z montażu paneli fotowoltaicznych, może wynieść nawet do 95% w skali roku.

W przygotowaniu artykułu pomógł Piotr Łukasik z firmy Synteza z oddziałem w Kielcach: https://syntezaoze.pl/m/kielce/

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO