Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Czym jest rozciąganie i dlaczego tego typu ćwiczenia są ważne?

poniedziałek, 28 lutego 2022 13:49 / Autor: Radio eM
Czym jest rozciąganie i dlaczego tego typu ćwiczenia są ważne?
Czym jest rozciąganie i dlaczego tego typu ćwiczenia są ważne?
Radio eM
Radio eM

Ćwiczenia rozciągające, czyli stretching, powinny stanowić nieodłączny element każdej jednostki treningowej. Dzięki nim można m.in. zapobiec powstaniu nieprzyjemnej kontuzji. Rozciąganie przynosi także szereg innych korzyści, dlatego warto, żeby wykonywały je również te osoby, które nie trenują regularnie.

Co to jest rozciąganie i jakie są jego rodzaje?

Rozciąganie bywa nazywane też stretchingiem. Pod tą nazwą kryje się aktywność, której celem jest rozciągnięcie różnych partii mięśniowych. Efekt to ich uelastycznienie, a także wzrost mobilności oraz lepszy zakres ruchu w stawach. Ćwiczenia rozciągające stanowią ważny element treningu. Można też stosować je samodzielnie, np. jako formę odprężenia. Oprócz tego stretching wykorzystuje się w rehabilitacji.

Warto wiedzieć, że istnieją dwa główne typy rozciągania. Są to:

  • stretching dynamiczny – często stosowany jako forma rozgrzewki, polega na wykonywaniu ruchów kończynami w maksymalnym zakresie, dzięki czemu mięśnie szybko się naciągają, a następnie powracają do swojej zwyczajnej pozycji. Mogą to być m.in. wykroki, wymachy rąk i nóg, pajacyki itp.;
  • stretching statyczny – jest wykorzystywany jako forma schładzania mięśni po wcześniejszej aktywności fizycznej. Najpierw należy rozciągnąć je w spoczynku, a następnie przejść do odpoczynku i rozluźnienia. Przykładowe ćwiczenia to koci grzbiet, przyciąganie stóp do pośladków oraz skłony w rozkroku wykonanym w siadzie prostym.

Rozciągania warto dostosować do czasu, w jakim się je wykonuje. Należy przy tym pamiętać, że stretching dynamiczny przed treningiem powinien trwać 10–15 minut i składać się z ok. 5–8 ćwiczeń, po 10 powtórzeń każde. Rozciąganie statyczne po treningu może trwać 15–20 minut. Powinno ono uwzględniać schłodzenie wszystkich grup mięśniowych. 

Co daje stretching?

Stretching przynosi wiele niezaprzeczalnych korzyści. Przede wszystkim sprawia, że ryzyko pojawienia się przykrej kontuzji podczas treningu staje się o wiele mniejsze. Doskonale wpływa też na mięśnie i to pod różnymi względami. Skraca czas potrzebny do ich regeneracji, poprawia siłę i ukrwienie, a także zmniejsza ból poprzez pozytywny wpływ na krążenie, co skutkuje lepszym przepływem do mięśni krwi i substancji o charakterze odżywczym. Oprócz tego stretching wspomaga stawy i przywraca im swobodę ruchów.

To jednak nie wszystkie zalety płynące z rozciągania. Osoby, które nie wykonują regularnych treningów, również powinny pomyśleć o stretchingu, ponieważ taka aktywność pozwala świetnie się zrelaksować i odprężyć. Likwiduje nadmierne napięcie, pomaga ograniczyć stres oraz dodaje energii do działania. Oprócz tego, systematycznie się rozciągając, można zyskać lepszą świadomość swojego ciała i pozytywnie wpłynąć na stan własnej koordynacji ruchowej. Tego typu ćwiczenia poprawiają także ogólny wygląd sylwetki, ponieważ dzięki nim staje się bardziej prężna i wyprostowana.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO