Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Czy stare monety mogą mieć wartość? Sprawdź!

poniedziałek, 26 września 2022 17:17 / Autor: Jowita Plech
Czy stare monety mogą mieć wartość? Sprawdź!
Wycena i skup monet online - czy warto?
Czy stare monety mogą mieć wartość? Sprawdź!
Wycena i skup monet online - czy warto?
Jowita Plech
Jowita Plech

Stare monety to nie tylko rodzaj pamiątki. Ich posiadanie może wiązać się z korzystną inwestycją finansową. Pieniądze, które wyszły już z użycia, wcale nie muszą być schowane do szuflady. Zanim zdecydujesz się ich pozbyć warto przekonać się, jaką mogą mieć wartość. Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Ocena wartości

Gdy w nasze ręce trafia pieniądz, który już dawno wyszedł z obiegu, można zastanawiać się, jaka jest jego realna wartość w dzisiejszych czasach. Nie będąc znawcą lub pasjonatem trudno racjonalnie oszacować obecne znaczenie danej monety. W tym celu warto zwrócić się do specjalisty, który dysponuje fachową wiedzą w zakresie numizmatyki. Pomocne w tym zakresie są także katalogi monet. W ofertach można prześledzić proponowane ceny za określone nominały. Aktualnie większość skupów i domów aukcyjnych jest zaopatrzona w takie katalogi i dlatego dobrze jest porównać ze sobą poszczególne oferty. Co jednak składa się na wartość przestarzałego pieniądza.

 

Numizmatyka Kielce - dowiedz się więcej! 

Stan monety kontra ich wartości

Im lepiej zachowały się dane nominały, tym bardziej wzrasta ich znaczenie mimo upływu lat. Prawdziwi kolekcjonerzy przywiązują wagę do tego, co rzeczywiście wpływa na określenie wartości monety. Zależy ona m.in. od: samego nominału, jego dostępności na rynku oraz rocznika.

Jeśli dawny pieniądz nie zachował się w dobrym stanie np. w wyniku zniszczenia, może okazać się mniej wartościowy. Niewykluczone jednak, że przypadkowe błędy na nominale dodadzą wartości danej monecie. Dlaczego? Dzięki temu może stanowić rzadką i unikatową zdobycz dla prawdziwych pasjonatów starych nominałów.

Monety warte uwagi 

Wiedza z zakresu numizmatyki sięga czasów renesansowych. Z tego względu możliwości kolekcjonerskie znane są już od dawnych czasów, a pasjonatów tego świata nie brakuje także współcześnie. Aktualnie wciąż widać zainteresowanie mennictwem sprzed wieków. Mając na uwadze dorobek współczesnej numizmatyki, można skoncentrować się na trzech rodzajach monet, które cieszą się powodzeniem na rynku. Co za tym idzie - niosą za sobą wartość kolekcjonerską, która może przynieść zyski. 

Monety obiegowe

Na początek swojej przygody z numizmatyką warto zaopatrywać się w pieniądze, które są przedmiotem transakcji wykonywanych na co dzień. To najłatwiejszy sposób na to, by uczynić z tej dziedziny źródło swoich inwestycji. Aby zagwarantować sobie korzyści, kolekcjonerzy muszą bacznie śledzić rynek nominałów, bezpośrednio wyłapanych z obiegu. Pozwoli to na szybkie tworzenie kolekcji bez ryzyka ponoszenia przy tym większych strat. Kolekcjonowanie tego rodzaju monet wymaga czujności, by zwrócić uwagę na wszelkie niuanse w monetach i rozróżnić poszczególne rodzaje monet. Z czasem trzeba liczyć się z przeorganizowaniem swojej kolekcji i uzupełnieniem jej. 

Monety kolekcjonerskie

Pasjonaci monet muszą przywiązywać szczególną uwagę do każdego z nabytych egzemplarzy. Pozwoli to ocenić, na ile mają oni do czynienia z unikatowym pieniądzem. Im mniejszy będzie jego nakład, tym większa potrzeba i chęć pozyskania przez kolekcjonerów. Co składa się na wartość monety kolekcjonerskiej? Są to przede wszystkim:

  • technika druku,
  • oksydowanie,
  • niestandardowy kształt,
  • wtopienie dodatkowego elementu,
  • proces platerowania. 

Monety inwestycyjne 

Inaczej zwane są bulionówkami, wybijane w metalach o najwyższych próbach. W ich przypadku nie mówi się o masowych nakładach. Wartość tego rodzaju monet zależy od popytu, jakim akurat cieszą się te nominały. Najczęściej monety inwestycyjne są wybijane w srebrze lub złocie, ale mogą się zdarzyć np. w platynie. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO