Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Czy domowy filtr wystarczy do oczyszczenia wody ze studni głębinowej?

poniedziałek, 28 lutego 2022 14:26 / Autor: Magdalena Nowak
Czy domowy filtr wystarczy do oczyszczenia wody ze studni głębinowej?
Czy domowy filtr wystarczy do oczyszczenia wody ze studni głębinowej?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Wiele gospodarstw domowych, szczególnie w przypadku budynków jednorodzinnych bez swobodnego dostępu do lokalnej sieci wodociągowej, jest w posiadaniu własnego ujęcia wody w postaci studni głębinowej. Jak wygląda sprawa oczyszczania wody ze takiej studni? Czy domowy filtr będzie w tym wypadku wystarczający?

Zanieczyszczenia wody ze studni

Jeżeli przydomowa studnia nie wymagała pozwolenia wodnoprawnego, to najprawdopodobniej mowa o studni o głębokości mniejszej niż 30 m. Taka głębokość studni nie wymaga bowiem takiego pozwolenia, a jedynie zgłoszenia budowlanego. Przyjmuje się, że im większa głębokość wydobywanej wody, tym jest czystsza, jednak jest to bardzo ogolne założenie - tak naprawde jest wiele czynników, oprócz samej głębokości wydobywania, które wpływają na jakość wody i to, czy jest ona zdatna do picia. Czasami nawet bardzo duża głębokość pobieranej wody nie gwarantuje zabezpieczenia jej przed zanieczyszczeniami. Pamiętać bowiem trzeba, że w przeciwieństwie do wody wodociągowej, która nie będzie dopuszczona do użytku zanim nie nastąpi odpowiednie uzdatnianie wody, woda pobierana prosto ze studni bez przechodzenia żadnego procesu uzdatniania jest “surowa” - może się w niej znajdować wszystko. Woda ze studni głębinowej to najczęściej woda zażelaziona. Oprócz żelaza nierzadko występuje w niej mangan i amoniak. Woda może też być zanieczyszczona biologicznie. Jedną z często występujących są bakterie Legionella. Ostatnią grupą zanieczyszczeń to te o charakterze mechanicznym - muł, piasek, kamienie. Biorąc pod uwagę wszystkie te rodzaje zanieczyszczeń staje się jasne, że zwykły filtr do wodnej instalacji domowej, oparty często tylko na usuwaniu jednego typu zanieczyszczeń, może okazać się niewystarczający.

Woda wodzie nierówna

Aby dokładnie wiedzieć jakich metod uzdatniania potrzebuje woda ze studni, konieczne jest wstępne badanie. Pozwoli to na dowiedzenie się w jakim stopniu woda jest zanieczyszczona i umożliwi dobór najlepszej metody uzdatniania. Wykonanie badań mikrobiologicznych i fizykochemicznych wody ze studni głębinowej można zlecić fachowcom takim jak z poznańskiego serwisu https://www.granimex.com.pl/. Odpowiednio uzdatniona woda ze studni głębinowej może być wykorzystywana  dla potrzeb gospodarczych w domu, ale również do podlewania ogrodu. Najbardziej podstawowymi filtrami są:  filtr mechaniczny, odżelaziacz i zmiękczacz. Filtracja oparta na węglu aktywnym, korekta pH i zmiękczanie wody, odżelazianie, odmanganianie i dezynfekcja to procesy, które pozwolą wodzie ze studni pozostać wolną od zanieczyszczeń mechanicznych, chemicznych, biologicznych.

Jak dezynfekuje się wodę ze studni?

Dezynfekcja wody ze studni jest tym bardziej istotna, im większe występują zagrożenia, takie jak nieszczelne szambo na terenie posesji czy bliska odległość od zakładów przemysłowych. Wodę w studni głębinowej dezynfekuje się umieszczając w wodzie odpowiednio stężony środek dezynfekujący w postaci roztworu. Umieszczenie roztworu w wodzie możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalistycznej pompy. Następnie napełnia się instalację wodą i przepłukuje ją. Najczęściej używanymi roztworami są dwutlenek chloru, nadtlenek wodoru oraz podchloryn sodu. Dwutlenek chloru w porównaniu z klasycznym chlorowaniem powoduje mniejsze ryzyko tworzenia się produktów ubocznych, dodatkową korzyścią jest fakt, że niszczy zarówno wolne czynniki chorobotwórcze, jak i biofilm. Nadtlenek wodoru z kolei wykazuje właściwości bakteriobójcze np, w stosunku do bakterii Salmonella oraz grzybobójcze. Dezynfekcja wody może też przebiegać poprzez niszczące mikroorganizmy ozonowanie. Zaletą ozonowania jest fakt, że zachowuje naturalny smak i zapach wody, co ma niemałe znaczenie jeśli chodzi o wodę pitną. Podobnie dzieje się w przypadku dezynfekcji promieniami UV.

Woda ze studni głębinowej jest wodą surową - nie jest wstępnie oczyszczana w procesach uzdatniania przez przedsiębiorstwa wodociągowe, tak jak to się dzieje w przypadku wody w gospodarstwach z dostępem do sieci wodociągowej. Może więc się okazać, że zwykły filtr domowy będzie niewystarczający aby pozbyć się występujących w wodzie niebezpiecznych zanieczyszczeń. Zaleca się, by raz na jakiś czas badać wodę ze studni i sprawdzać jej jakość, a w razie konieczności przeprowadzać dezynfekcję wody oraz czyszczenie studni.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO