Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

30 lat minęło! Nasze radio obchodzi dziś urodziny....

poniedziałek, 15 sierpnia 2022 09:32 / Autor: Weronika Karyś
30 lat minęło! Nasze radio obchodzi dziś urodziny....
30 lat minęło! Nasze radio obchodzi dziś urodziny....
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Jest wiele powodów, dla których 15 sierpnia uznajemy za wyjątkowy. Po pierwsze obchodzimy wówczas uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, po drugie to także święto Wojska Polskiego i w końcu po trzecie – to również święto naszego Radia, które w tym roku obchodzi już swoje trzydzieste urodziny!

Radio eM Kielce to najstarsza niepubliczna rozgłośnia radiowa w Kielcach i zarazem jedna z najstarszych rozgłośni katolickich istniejących w Polsce. Pierwszy zachowany program pochodzi z 15 sierpnia 1992 roku z godziny 8.30 i to właśnie ten dzień uznaje się za datę jego utworzenia (choć emisja próbna miała miejsce już w maju).

- Pamiętam, że bardzo przeżywaliśmy uruchomienie tej rozgłośni, bo była to piąta koncesja na niezależne radio katolickie w Polsce. W regionie świętokrzyskim była to wówczas pierwsza stacja spoza tych należących do radiokomitetu. To były ogromne emocje związane też z tym, że nie mieliśmy żadnych doświadczeń – wspomina ksiądz Leszek Skorupa, dyrektor Radia eM Kielce.

Niedługo po uruchomieniu stacji, w 1996 roku, do zespołu dołączyła Katarzyna Bernat, która z Radiem jest związana do dziś.

- To, że radio wciąż istnieje i rozwija się to z pewnością jest łaska Boża, ale też intensywna praca i oddanie pracowników. Przeżywaliśmy różne dobre, a czasami trudne chwile. Widzimy jednak, że dzisiaj potrzebne są te wartości, które niosą media katolickie. Potrzebna jest dobra muzyka, dobre wiadomości i goście, którzy odwiedzają naszą rozgłośnie. Mam wielką nadzieję, że jeszcze będziemy mogli się rozwijać – mówi Katarzyna Bernat.

Długim stażem może się również pochwalić Piotr Zawadzki.

- Kiedy uświadomiłem sobie, że to już 30 lat to łza się w oku zakręciła. Zaczynałem tu prace jako bardzo młody człowiek, byłem chwilę po zakończeniu szkoły średniej. To był przełomowy moment w moim życiu. Pamiętam jednak, że początki były bardzo nieudolne, gdybym dzisiaj jeszcze raz przesłuchał starych nagrań to bym się chyba zapadł pod ziemię. To jest szmat czasu – bardzo przyjemnego, czasami stresującego i trudnego. Tak naprawdę bez słuchaczy to wszystko co robimy nie miałoby żadnego sensu – podkreśla Piotr.

Największy kontakt z słuchaczami mają oczywiście prezenterzy, a wśród nich Aleksandra Niemczyk.

- W Radiu eM pracuje od sześciu lat i myślę, że to jest miejsce z duchem. To redakcja przyjazna, z ideą. Jest w niej dużo uśmiechu i serdeczności. Z całą pewnością jest to miejsce, do którego chce się przychodzić i mam nadzieję, że to również miejsce, którego chce się słuchać, bo po to przecież jesteśmy – mówi Ola.

W zespole są też dziennikarze, którzy słuchali Radia eM jako małe dzieci.

- Kiedy Radio powstawało miałem zaledwie dwa lata. Jako starszy chłopiec bardzo lubiłem słuchać emitowanych w nim audycji sportowych. Pracuje tu od 2018 roku. Przyjście do radia traktowałem jako jedną wielką lekcję dziennikarstwa, ale z drugiej strony szansę do poznania nowych osób. To było dla mnie bardzo cenne doświadczenie – mówi Michał Łosiak.

Nieco krócej od Michała w Radiu pracuje Aleksandra Rękas.

- To już trzy lata odkąd tutaj przyszłam. Przede wszystkim bardzo sobie cenię atmosferę, która panuje w Radiu. To jest rodzinne miejsce, w którym każdy czuje się dobrze. Kolejną fajną sprawą jest taka świeżość – mamy radio, tygodnik, stronę internetową. Na co dzień dużo się dzieje i wszystko jest dosyć spontaniczne. To sprawia, że Radio tętni życiem – stwierdza Ola.

Jednym z najmłodszych stażem pracowników jest Wojciech Dudkowski.

- Dzięki Radiu eM mogłem sprawdzić się w swoich zainteresowaniach – pisać o sprawach kościelnych oraz o sprawach transportowych. To jest dla mnie nie tylko praca, ale też rozwijanie moich umiejętności. Współpracuje z Radiem dopiero od dwóch lat, ale to właśnie tutaj nauczyłem się dziennikarstwa – podkreśla.

Lista osób, które na co dzień tworzą Radio eM jest długa… Nie sposób zacytować każdego. Jednak jest osoba, która pamięta o nas wszystkich.

- Zacząłem pracę w tym radiu 27 lat temu, więc niewiele mniej niż ten jubileusz. Zawsze radio to byli przede wszystkim ludzie - czy to było 30 lat temu, czy dzisiaj. To jest nasz potencjał i kapitał. Dlatego też chciałbym wszystkim, którzy kiedykolwiek pracowali w Radiu bardzo bardzo podziękować. Każdy z was wniósł sporą cząstkę w rozwój tej rozgłośni. Chcę podkreślić, że to nie koniec. Mamy 30 lat, ale Radio cały czas się rozwija. Mamy nadzieję w najbliższym czasie uruchomić nowe częstotliwości, tak aby można było nas słuchać w całym województwie świętokrzyskim – mówi Piotr Michalec, zastępca dyrektora Radia eM Kielce.

Radio eM będzie świętować swoje urodziny przez najbliższy rok. O oficjalnych obchodach będziemy informować na bieżąco.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO