BIZNES
Co warto wybrać: faktoring czy leasing?
Zarządzanie budżetem firmy jest wyzwaniem dla każdego przedsiębiorcy. Trzeba pokryć koszty stałe, zmienne, rozwijać działalność gospodarczą czy kupować środki trwałe. Nie zawsze przedsiębiorcy mają wystarczające finanse i muszą opierać się na zewnętrznych źródłach finansowania. Czym różnią się od siebie faktoring i leasing? Kiedy warto zdecydować się na te źródła finansowania? Sprawdź w artykule.
Jaka jest różnica między faktoringiem a leasingiem?
Faktoring i leasing są zewnętrznymi źródłami finansowania. Obydwie usługi są dostępne w ofertach banków oraz instytucji faktoringowych i firm leasingowych. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tych narzędzi, muszą spełnić zupełnie inne wymagania.
Faktoring
Faktoring jest usługą polegającą na wykupieniu przez faktora (bank lub firmę faktoringową) od klienta (dostawcy towarów lub wykonawcy usług) faktur z wydłużonym terminem płatności np. 30, 45, 60 i 90 dni. Dzięki faktoringowi firma może odzyskać należności z faktur jeszcze przed upływem terminu płatności. To sprawia, że ma środki na finansowanie bieżącej działalności lub na inne dowolne cele.
Proces faktoringu przebiega w kilku krokach:
- Firma wystawia kontrahentowi fakturę z wydłużonym terminem płatności.
- Przedsiębiorca zawiera umowę faktoringową, następnie dokonuje cesji wierzytelności. Oznacza to, że przekazuje wszelkie prawa, w tym do płatności dokonanej przez kontrahenta za fakturę.
- Firma faktoringowa wypłaca pieniądze. Czas wypłaty trwa od kilku minut do kilku dni roboczych. Środki są pomniejszone o prowizję.
- Po upływie wyznaczonego terminu kontrahent reguluje należność za fakturę u faktora. Jeśli nie ureguluje jej we wskazanym terminie, faktorant rozpoczyna windykację należności.
Jeśli chcesz porównać oferty faktoringu i dowiedzieć się tego, która z nich będzie najkorzystniejsza dla Ciebie, sprawdź ranking firm faktoringowych dostępny w serwisie 6krokow.pl. To rzetelne zestawienie, które zostało przygotowane przez profesjonalistów. Zawiera wszystkie najistotniejsze informacje na temat usług faktoringu oferowanych przez różne instytucje. Dzięki niemu szybko i łatwo porównasz wszystkie oferty.
Leasing
Leasing polega na zobowiązaniu finansującego, czyli leasingodawcę (bank lub firmę leasingową) do zbycia przedmiotu leasingu (sprzętu lub samochodu) rzecz korzystającego, czyli leasingobiorcy na warunkach określonych w umowie. Co to dokładnie oznacza? Na mocy umowy finansujący oddaje korzystającemu do używania przedmiot leasingu i pobiera za jego użytkowanie opłaty. Leasing dzieli się na: finansowy i operacyjny. Czym różnią się od siebie?
Leasing finansowy
Leasing finansowy jest umową na podstawie, której leasingobiorca staje się posiadaczem przedmiotu leasingu np. samochodu. W zamian za to musi zapłacić leasingodawcy opłatę wstępną oraz raty leasingowe co miesiąc przez cały okres trwania umowy. Z punktu widzenia podatkowego leasing jest rozumiany jako dostawa towarów pod warunkiem że:
- Jest zawierana na czas określony;
- Zawiera postanowienie zgodnie, z którym w okresie jej trwania dokonywane są odpisy amortyzacyjne;
- Po zakończeniu trwania umowy leasingobiorca ma prawo do nabycia przedmiotu leasingu;
Leasing operacyjny
Leasing operacyjny jest czasową umową, którą zawiera osoba fizyczna lub prawna z firmą leasingową. Na jej podstawie leasingobiorca może korzystać z przedmiotu leasingu w zamian za płacenie co miesiąc rat leasingowych. Leasingobiorca decydujący się na tę usługę, często musi wnieść opłatę początkową, która jest określana indywidualnie. Minimalnie może zawrzeć ją na okres 24 miesięcy. W przypadku tego rodzaju leasingu samochód pozostaje własnością firmy leasingowej. Oznacza to, że w czasie trwania umowy możesz korzystać z niego, jak właściciel, ale po zakończeniu umowy właścicielem nie jesteś.
Jak przebiega procedura zawarcia umowy leasingu?
Po wybraniu odpowiedniej oferty leasingu osoba fizyczna lub prawna, występuje o przyznanie finansowania. Następnie:
- Leasingobiorca wysyła wypełniony wniosek oraz dane przedmiotu. Dodatkowo leasingodawca może wymagać dołączenia dodatkowych dokumentów np.: deklaracji podatkowych. W przypadku uproszczonej procedury wnioskodawca może wysłać komplet dokumentów za pomocą poczty elektronicznej.
- Po otrzymaniu dokumentów leasingodawca rozpatruje je i ocenia wiarygodność płatniczą kontrahenta w m.in. BIK, KRD oraz innych bazach danych
- Weryfikuje dostawcę i przedmiot leasingu. Na tym etapie sprawdza, czy cena np. samochodu jest adekwatna do wartości rynkowej.
- Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, podpisuje umowę leasingu.
- Po zakończeniu całej procedury leasingobiorca może odebrać przedmiot leasingu i rozpocząć korzystanie z niego.
Jakie są pozostałe różnice między faktoringiem a leasingiem?
Pozostałe różnice między faktoringiem, a leasingiem dotyczą czasu trwania umowy, czasu finansowania oraz trwania umowy i przeznaczenia środków. Oto najważniejsze z nich:
Przeznaczenie środków
Środkami pozyskanymi z faktoringu można sfinansować dowolny cel np.: koszty stałe działalności (rachunki za media, raty kredytów firmowych, raty leasingu, czy koszty pracowników), koszty zmienne działalności czy wydatki podatkowe m.in. składki ZUS, czy podatek dochodowy. W przypadku leasingu przeznaczenie środków jest określone. Przedsiębiorca, który go otrzyma może przeznaczyć je na samochód, sprzęt firmowy albo maszyny.
Czas trwania umowy
Umowa leasingu jest zawierana na czas określony w umowie. Większość leasingodawców minimalny czas leasingu samochodu określa od 24 miesięcy do 60 miesięcy. Maksymalnie może wynosi nawet 72 miesiące lub 84 miesiące. Z kolei czas trwania umowy faktoringowej może być określony lub nieokreślony, dlatego że z usługi można korzystać jednorazowo.
Czas finansowania
Czas finansowania leasingu jest długoterminowy zazwyczaj wynosi 5 lat. Natomiast czas finansowania faktoringu jest krótkoterminowy. Wynosi zazwyczaj od kilku dni do 90 dni lub więcej.