Wiersz "Pantofelek" skłonił grupę do szczerości
Wiersz "Pantofelek" Andrzeja Bursy stał się inspiracją do stworzenia nowych tekstów dla uczennic II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, które biorą udział w projekcie "Z kulturą na Ty". Warsztaty pomogły im się otworzyć i przełamać nieśmiałość.
W grupie, która wzięła udział w dzisiejszych warsztatach były same dziewczeta, uczennice klasy drugiej. - Bardzo dużo dyskutowaliśmy, co jest pozytywne, bo myślę, że najtrudniejsze w takich warsztatach jest zaufać sobie i ośmielić się na tyle, żeby swobodnie wyrażać swoje myśli i rozmawiać. W przypadku tej grupy sprzyjające było to, że wszystkie dziewczęta chodzą do jednej klasy - mówi Mateusz Pakuła, który prowadził warsztaty.
Uczestniczki spośród zaproponowanych wierszy Andrzeja Bursy wybrały do interpretacji utwór "Pantofelek". - Utwory tego autora są dosyć konkretne i wyzwalają dużo emocji. Są celowo kontrowersyjne, w związku z czym pobudzają do dyskusji. Bursa jest klasykiem, a dziewczyny wybrały jeden z jego najsłynniejszych wierszy. W konsekwencji powstały nowe teksty literackie. Jeden z nich miał charakter zupełnie poetycki, drugi był dialogiem, takim "szumem myśli", a trzeci z kolei - tekstem socjologicznym, czymś w rodzaju obserwacji na temat kondycji ludzkości i świata. To było bardzo pozytywnie zaskakujące - dodaje Pakuła.
- Uznałyśmy, że ten tekst jest szczery, chciałyśmy przekazać w nim stosunki między ludźmi i pokazać, że człowiek wraz z wiekiem traci szczerość. Tak samo jest ze zwierzętami. Taka bakteria, pantofelek, jest najszczersza ze względu na to, że nie odpowie w żaden sposób, a samym bólem i krzywdą jest fakt ich istnienia - tłumaczy Julia Kumor.
Aleksandra Janic stwierdziła, że podmiot liryczny w utworze wykazuje frustrację wobec świata i ludzi. - Może można to interpretować tak, że on nie lubi ludzi ze względu na krzywdę, którą wyrządzamy sobie nawzajem i ma więcej empatii w stosunku do zwierząt, a przede wszystkim pantofelka, który jest najmniejszą formą życia i jego największym przewinieniem jest to, że istnieje i nigdy nikomu żadnej krzywdy nie wyrządzi. Każdy z nas miał tu okazję wykazać się jakąś inwencją twórczą, powiedzieć coś od siebie, bo w szkole to jest bardziej złożone i schematyczne.
- Kiedy usłyszałam ten wiersz po raz pierwszy, to w ogóle nie wiedziałam, o co w nim chodzi. Dopiero jak się w niego zagłębiłam, zobaczyłam jak wiele w nim treści i jak dużo można z niego wyciągnąć. A to był zaledwie kilkuwersowy utwór - zauważyła Natalia Strzecha.
Warsztaty trwały trzy godziny. Projekt z "Kulturą na Ty" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Posłuchaj całego materiału: