Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Wiersz "Pantofelek" skłonił grupę do szczerości

Wiersz "Pantofelek" Andrzeja Bursy stał się inspiracją do stworzenia nowych tekstów dla uczennic II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, które biorą udział w projekcie "Z kulturą na Ty". Warsztaty pomogły im się otworzyć i przełamać nieśmiałość.

W grupie, która wzięła udział w dzisiejszych warsztatach były same dziewczeta, uczennice klasy drugiej. - Bardzo dużo dyskutowaliśmy, co jest pozytywne, bo myślę, że najtrudniejsze w takich warsztatach jest zaufać sobie i ośmielić się na tyle, żeby swobodnie wyrażać swoje myśli i rozmawiać. W przypadku tej grupy sprzyjające było to, że wszystkie dziewczęta chodzą do jednej klasy - mówi Mateusz Pakuła, który prowadził warsztaty.

Uczestniczki spośród zaproponowanych wierszy Andrzeja Bursy wybrały do interpretacji utwór "Pantofelek". - Utwory tego autora są dosyć konkretne i wyzwalają dużo emocji. Są celowo kontrowersyjne, w związku z czym pobudzają do dyskusji. Bursa jest klasykiem, a dziewczyny wybrały jeden z jego najsłynniejszych wierszy. W konsekwencji powstały nowe teksty literackie. Jeden z nich miał charakter zupełnie poetycki, drugi był dialogiem, takim "szumem myśli", a trzeci z kolei - tekstem socjologicznym, czymś w rodzaju obserwacji na temat kondycji ludzkości i świata. To było bardzo pozytywnie zaskakujące - dodaje Pakuła.

- Uznałyśmy, że ten tekst jest szczery, chciałyśmy przekazać w nim stosunki między ludźmi i pokazać, że człowiek wraz z wiekiem traci szczerość. Tak samo jest ze zwierzętami. Taka bakteria, pantofelek, jest najszczersza ze względu na to, że nie odpowie w żaden sposób, a samym bólem i krzywdą jest fakt ich istnienia - tłumaczy Julia Kumor.

Aleksandra Janic stwierdziła, że podmiot liryczny w utworze wykazuje frustrację wobec świata i ludzi. - Może można to interpretować tak, że on nie lubi ludzi ze względu na krzywdę, którą wyrządzamy sobie nawzajem i ma więcej empatii w stosunku do zwierząt, a przede wszystkim pantofelka, który jest najmniejszą formą życia i jego największym przewinieniem jest to, że istnieje i nigdy nikomu żadnej krzywdy nie wyrządzi. Każdy z nas miał tu okazję wykazać się jakąś inwencją twórczą, powiedzieć coś od siebie, bo w szkole to jest bardziej złożone i schematyczne.

- Kiedy usłyszałam ten wiersz po raz pierwszy, to w ogóle nie wiedziałam, o co w nim chodzi. Dopiero jak się w niego zagłębiłam, zobaczyłam jak wiele w nim treści i jak dużo można z niego wyciągnąć. A to był zaledwie kilkuwersowy utwór - zauważyła Natalia Strzecha.

Warsztaty trwały trzy godziny. Projekt z "Kulturą na Ty" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.  

Posłuchaj całego materiału:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO