Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Warsztaty aktorskie przygotowały uczestników do zajęć radiowych. Było głośno i radośnie

W Radiu eM Kielce odbywały się artystyczne warsztaty radiowe "Z kulturą na ty", realizowane w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Drugim etapem był cykl zajęć aktorskich, prowadzonych przez Wojciecha Niemczyka i Ewelinę Gronowską, aktorów Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Celem projektu "Z kulturą na ty" była edukacja kulturalna oraz włączanie uczniów kieleckich liceów do wspólnych, twórczych poszukiwań, ogniskujących się wokół literatury, teatru i form medialnych. Warsztaty pozwoliły na rozwijanie zainteresowań i talentów oraz poszerzanie wiedzy zdobywanej w szkole. Na projekt złożyly się ćwiczenia literackie, aktorskie i radiowe. Pierwszą część poprowadził dramatopisarz Mateusz Pakuła. Uczniowie interpretowali klasyczną i współczesną poezję, a w efekcie ich pracy powstały nowe formy literackie, które posłużyły jako punkt wyjścia do zadań aktorskich podczas warsztatów teatralnych z Wojciechem Niemczykiem i Eweliną Gronowską.

- Najpierw wybraliśmy się do teatru, aby młodzież mogła poznać go od kulis. Uczniowie zobaczyli między innymi garderobę, wyszli na scenę, ale też poznali nieco historii tego miejsca. Druga część warsztatów odbyła się w radiu. Pracowaliśmy na tekstach inspirowanych współczesną poezją. Analizowaliśmy je, rozmawialiśmy o świecie, o przestrzeni i przede wszystkim o interpretacji utworów. Padło mnóstwo pytań i myślę, że udało się pobudzić młodzież do myślenia - opowiada Wojciech Niemczyk. Aktor kieleckiego teatru pokazywał uczniom, jak bawić się słowem i czerpać z tego korzyści. W pierwszej części warsztatów mogłyśmy zobaczyć teatr z zupełnie innej perspektywy - aktorów i suflera. Pracowaliśmy na tekstach, uczyliśmy się je interpretować. Wykonaliśmy też sporo ćwiczeń rozciągających i odprężających - opowiada Dominika Jędrzejczyk z I LO w Kielcach.- Zajęcia obudziły we mnie coś, dzięki czemu łatwiej jest mi się otworzyć przed ludźmi. To było bardzo ciekawe doświadczenie - dodaje Natalia Kwiecień, uczennica tej samej szkoły.

- Jedną z najciekawszych rzeczy w tych zajęciach jest to, że pobudzają młodych ludzi do wzajemnej pomocy oraz wymiany poglądów i spostrzeżeń. Mają przygotować uczniów do ostatniego etapu, czyli do nagrania w radiu stworzonych przez siebie tekstów - wyjaśnia Wojciech Niemczyk. - Czytaliśmy prace, które wcześniej sami tworzyliśmy, biorąc pod uwagę własne interpretacje. Dzięki tym warsztatom nauczyłam się bardziej emocjonalnego podejścia do mojego tekstu - opowiada Aleksandra Kopacz z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.

- Najlepszym momentem tych zajęć było wyrażenie własnej opinii. Prowadzący zadał pytanie i czekał na odpowiedzi. Nie było żadnego narzucania, ale dogłębna analiza tekstu, który napisaliśmy. Pan Wojtek nakierował nas też na to, jak mamy przedstawić utwór w ostatniej części warsztatów, czyli na zajęciach radiowych. Chodzi o to, żeby przemówił on do słuchaczy - podkreśla Aleksandra Zemsta z VI LO w Kielcach. - Każdy miał swój pomysł na interpretację wybranego tekstu, ale na koniec powstała jedna scenka. To była dobra nauka przed nagrywaniem tych utworów w radiu - mówi Adrianna Kosmala z Liceum im. św. Stanisława Kostki. W ostatnim etapie projektu zebrane wcześniej materiały trafiły do naszego studia radiowego, a uczestnicy warsztatów mogli poznać nie tylko tajniki pracy z mikrofonem, ale też oryginalne sposoby wykorzystania swojej twórczości, na przykład w radiowym reportażu czy słuchowisku. Warsztaty prezenterskie poprowadziła dziennikarka Radia eM, Aleksandra Niemczyk.

Warsztaty aktorskie trwały od 3 do 7 czerwca. Projekt "Z kulturą na ty" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po-chodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO