Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Uczniowie Liceum im. Józefa Piłsudskiego interpretowali wiersz "Nie"

Zakończyły się warsztaty literackie realizowane w ramach projektu "Z Kulturą na Ty". Ostatnią grupą, która w nich uczestniczyła byli uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Interpretowali oni wiersz "Nie" Stanisława Barańczaka.

W warsztatach wzięło udział kilkanaście osób. Jak zwykle na początku przeczytali kilka wierszy. Do interpretacji wybrali utwór Stanisława Barańczaka. - Jest to jeden z najsłynniejszych wierszy o buncie, proteście przeciwko przemocy, władzy totalitarnej. Z jednej strony to trudny utwór, ale z drugiej pełny fizyczności, przez co bardziej przemówił do uczestników - mówił Mateusz Pakuła, dramatopisarz, prowadzący warsztaty.

Wiersz analizowało pięć grup i każda z nich stworzyła nowy tekst. - Były rymowanki w kontrze do tego wiersza, manifesty przeciwko przemocy, ale wszystkie teksty się wzajemnie uzupełniają - dodał.

Julia Teler oceniła, że wiersz niesie ogromny przekaz. - Stwierdziłyśmy, że stworzymy na tej podstawie nowy utwór, również z przekazem, który będzie mówił o przemocy wobec drugiego człowieka. Udział w tych warsztatach dał mi radość i chęć pogłębiania wiedzy.

- Słowa w tym wierszu są bardzo dosadne i już sam tytuł wskazuje na sprzeciw, a autor używa mocnych słów, które skłaniają do refleksji - dodała Wiktoria Kuroś.

Kacper Ćwiek pracował z grupą, która stworzyła dialog. - Jest to tekst o słowie, które jest bardzo ważne w naszym życiu. Każdy z nas musi umieć odmawiać, bo nie można cały czas się na wszystko zgadzać.

Były to już ostatnie warsztaty literackie, które odbywają sie w ramach projektu. W poniedziałek rozpocznie się cykl warsztatów teatralnych, które poprowadzi aktor Wojciech Niemczyk. Projekt z "Kulturą na Ty" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Posłuchaj całego materiału:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO